1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mimar Sinan'ın Yaptığı Camiler Ve Eserler Nelerdir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  Mimar Sinan'ın Yaptığı Camiler Ve Özellikleri Hakkında Bilgi
  Mimar Sinan'ın Yaptığı Camiler Ve Eserler


  Mimar Sinan Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisidir. Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapanMimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, "ustalık eserim" dediği Selimiye Camisi'dir.

  Yaptırdığı en önemli camiler şunlardır:

  Selimiye Camii – Edirne:Mimar Sinan’ın 80 yaşında yaptığı ve “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii, gerek Mimar Sinan’ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli baş yapıtlarından biridir.

  İstanbul Süleymâniye Câmii:Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman adına 1551-1558 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilen Süleymaniye Camii, medrese, kütüphane, hastane, hamam, imaret, hazire ve dükkânlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçası olarak inşa edilmiştir.

  İstanbul Şehzâdebaşı Câmii:İstanbul’un Şehzadebaşı semtinde Kanuni Sultan Süleyman tarafından Saruhan valisi iken 1543 de 22 yaşında ölen oğlu Şehzade Mehmet adına yaptırılmıştır. 18,42 metrelik kubbesi 4 büyük yarım kubbeye yaslanır. Şadırvan avlusu 12 sütunda 16 kubbelidir. İkişer şerefeli çift minaresi vardır. İmaret ve medrese, tabhane, türbeler cami bahçesinde ve arka sokaktadır.

  Haseki Camii

  Mihrimah Sultan Camii – Edirnekapı:Mihrimah Sultan Camii İstanbul’un Edirnekapı semtinde surların hemen yanında bulunan cami Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından 1562-1565 yılları yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı caminin etrafında medrese, mektep, türbe, hamamları vardır. 37 m yükseklikteki kubbe üçer kemere yaslanır, yanlarda ikişer sütun, sağ ve solda 3 kubbe ve mahfelleri bulunur. Mihrap ve minber taş işçiliğiyle yapılmıştır.

  Rüstem Paşa Câmii – Tahtakale

  Sokullu Mehmed Paşa Câmii- Azapkapısı

  Sokullu Mehmed Paşa Câmii – Kadırga Limanında

  Sokullu Mehmed Paşa Câmii – Büyükçekmece

  Kılıç Ali Paşa Camii – Tophane

  Kara Camii – Sofya

  Ahî Çelebi Câmii

  Eski Vâlide Câmii – Üsküdar

  Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi – Beşiktaş

  Mağlova Kemeri – Kemerburgaz

  Süleymâniye Medreseleri – İstanbul

  Yavuz Sultan Selim Türbesi – İstanbul
   
 2. a

  alev Yeni Üye

  Mimar Sinan'ın camiilerinden en akılda kalanı Mirhimah sultan camiidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş