1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mimar Sinanın Kanuninin Kızına Olan Dev Aşkı Gerçek Mi?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  Mimar Sinanın Kanuninin Kızına Olan Aşkı Doğrumu?
  Mimar Sinan Mihrimah Sultan Aşkı


  Hepimiz Mimar Sinan'ı yaptığı dev eserlerle tanırız. Ancak büyük Ustanın Mihrimah Sultan'a duyduğu aşk da tarihin en önemli aşklarından biridir.

  Mihr-ü Mah Farsça da Güneş ve Ay demektir.Zaman hızla geçmiş Mihrimah Sultan büyümüş 17 yaşına gelmiştir ki o zamanlar için evlendirilmesi uygun olan bir yaştadır. İki talibi olur ve Padişah biricik kızını Rüstem paşa ile evlendirir. Sinan evlidir ve 50 yaşındadır ama bilinen odur ki Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır.

  Mimar Sinan o derece derin bir tutku ile aşık olduğu Mihrimah Sultan’a kavuşamamıştır fakat o’na olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

  Mimar Sinan Edirnekapı ve Üsküdarda bulunan Mihrimah sultan camilerini bu aşkın temsili olarak yapmıştır. Sinan Usta’nın aşk’ının vesikasıdır sanki iki caminin de yeri özenle seçilmiştir. Güneşin doğum ve batım yerleri tespit edilerek yapılmış camilerdir. Birinde güneş batarken ötekinin minaresinden güneş doğar. Yani mihrimahın kelime anlamındaki gibi güneş ve ay demektir.
   
 2. a

  asiye Yeni Üye

  Böyle bir aşk var mı yok mu inanın ikilemler yaşıyorum
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş