1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mimar Sinan'ın Kalfalık Eseri Hangisidir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  Mimar Sinan'ın Kalfalık Eserinin Adı Nedir
  Mimar Sinan'ın Kalfalık Eseri Hangisidir?

  Mimar Sinan'ın kalfalık eserim diye tabir ettiği yapı Süleymaniye Camii dir. Şehzade Camii çıraklık eseri Selimiye Camii de ustalık eseridir.
  [​IMG]
  Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman adına 1551-1558 yılları arasında İstanbul'da Mimar Sinan tarafından inşa edilen camidir.Mimar Sinan'ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilen Süleymaniye Camii, medrese, kütüphane, hastane, hamam, imaret, hazire ve dükkânlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi'nin bir parçası olarak inşa edilmiştir.

  Cami süslemeleri açısından sade bir yapıya sahiptir. Mihrap duvarındaki pencereler vitraylarla süslüdür. Mihrabın iki tarafındaki pencereler üzerinde yer alan çini madalyonlarda Fetih Suresi, caminin ana kubbesinin ortasında ise Nur Suresi yazılı bulunmaktadır. Caminin hattatı Hasan Çelebi'dir.

  Süleymaniye camiinin 4 minaresi vardır.Bunun nedeni Kanuni'nin İstanbul'un fethinden sonraki dördüncü padişah; bu dört minaredeki on şerefininde Osmanlının onuncu padişahı olduğunun bir işaretidir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kalfalık eserine bakar mısınız, var mı böyle bir eser daha? Harikasın Kalfalık eserin bile ustalara taş çıkartır.
   
 3. e

  eyüp BJK Misafir

  :mad::mad::mad:çok güzel bir site.ödevime çok yardımcı oldu:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
   
 4. e

  ecemm Misafir

  ;) mimar sinan ın tarihi eserim dediği eserini açıklar mısınız?:D:D:D:D:D:D:D
   
 5. M

  Misafir Misafir

  Aynen bu kalfalik eserİ İse dİĞer camİler Çiraklik yapimi bİle olamaz
   
 6. k

  kübra ala Misafir

  çok güzeldi saolun çok yardımcı oldunuz...
   
 7. Z

  Zheynep Misafir

  Sorunun cevabını alamadım üzgünüm.. Sorum Mimar Sinan ' ın çıraklık ve kalfalık eserleri isimleri ve şehirleri.. Eğer sorusu aynı olan , ve cevabını bulan biri varsa sitenin adını yazsın.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş