1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mide ve bağırsaksak hastaları dikkat!

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  [​IMG]

  Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Dyt. Seçil Kenar* oruç tutanların Ramazan ayında nasıl bir beslenme programı izlemesi gerektiğini anlattı:

  “Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısı birdenbire değişiyor. Üç öğün olan günlük beslenme iki öğüne düşerken* özellikle kırmızı et* ekmek* pilav* makarna* hamur işleri* tatlı* börek tüketimi artıyor.
  Buna karşın sebze* meyve ve beyaz et tüketimi azalıyor. Oysa* unutmamak gerekir ki* günlük alınması gereken enerji* protein* vitamin ve mineral oranları ramazan ayında da değişmiyor. Sahurdan sonra başlayan açlık süresince kan şekeri düşmeye başlıyor. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu kişilerde metabolizma hızı azalıyor.
  Su tüketimine dikkat edilmemesi sonucunda vücut su oranı azalıyor* su-tuz dengesi bozuluyor bununla beraber halsizlik* işte verimsizlik* depresyon* konsantrasyon güçlüğü* uyuklama* mide ağrısı* hazımsızlık* tansiyon düşmesi gibi bir çok sağlık problemi yaşanabilir. Ramazan ayı boyunca dengesiz ve sağlıksız beslenen kişilerde başta mide - barsak hastalıkları olmak üzere bir çok hastalık oluşma riski de artıyor.
  İftar ve sahurda en çok yapılan beslenme hatalarını şöyle sayabiliriz; sahura kalkmamak* sahurda fazla miktarda yağlı besinler tüketmek* iftarda çok miktarda ve çok çeşitte yemek yemek* kan şekerini hızla yükselten gıdaları ağırlıklı almak* hızlı yemek yemek ve yeteri kadar sıvı tüketmemek.”

   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Mide ve bağırsak hastaları ramazan ayı boyunca dengesiz ve sağlıksız beslenen kişilerde başta mide - barsak hastalıkları olmak üzere bir çok hastalık oluşma riski de artıyor..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş