1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mide Ekşimesi Sorununuz İçin Öneriler

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Yemek Yemek Mide Ekşimesine Neden Olur mu?
  Mide ekşimesi göğsün ortasından boğaza kadar olan kısımda görülen rahatsızlık verici bir yanma duygusu olarak bilinmektedir. Midedeki asit reflü ve mide içeriğinin alt yemek borusu kapağı denilen yerden geçerek yemek borusunun içini ıslatmasıyla meydana gelmektedir. Bazı yiyecekler mide ekşimesini tetikleyici rol oynamaktadır.

  Mide Ekşimesi Tetikleyicileri: Çok Fazla Yemek
  Mide ekşimesinde öncelikle yediğiniz miktar önemlidir. Yiyecek ne olursa olsun, ne kadar güzel görünürse görünsün, onu ne kadar severseniz sevin, çok fazla yemek yemek kişinin mide ekşimesi riskini yükseltici rol oynamaktadır.
  İpucu: Porsiyonlarınızı küçültmek için daha küçük tabaklar kullanmayı deneyebilirsiniz.

  Mide Ekşimesi Tetikleyicileri: Yağlı Yiyecekler
  Yağlı yiyeceklerin midede kalma süresi daha uzun olduğu için midenizin rahatsızlık süresi o kadar artar. Eğer bu çok yağlı yiyeceklerden büyük porsiyonlar yerseniz potansiyel mide ekşimesi tetikleyicileri ikiye katlanmış olmaktadır.

  Mide Ekşimesi Tetikleyicileri: Hareket Halinde Yemek
  Her zaman acele ederek mi yiyorsunuz? Mide ekşimesi bir GERH belirtisidir. Bu yüzden mide ekşimesi belirtileri hakkında endişeleniyorsanız mutlaka yavaş yemek yemeniz gerekmektedir.

  Mide Ekşimesi İpucu: Yağı Azaltın
  Mide ekşimesi sorunu yaşıyorsanız sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Onları farklı bir şekilde hazırlamak mide ekşime sorununuzu terbiye edebilirsiniz. Kimi yiyecekleri kızartmak yerine fırınlayabilirsiniz. Ya da ızgarada pişirip, kavurabilirsiniz. Ayrıca sığır etinin veya tavuk etinin yağlı kısımlarını asla kullanmamalısınız. Tavuğun derisini soymalısınız. Bu küçük ayrıntılar mide ekşimenize ve genel sağlığınıza olumlu katkıda bulunacak kadar yağı önlemektedir.

  Mide Ekşimesi Tetikleyicileri: Asitli Yiyecekler
  Asitli yiyecekler - domatesli olanlar, içinde domates olan ürünler (salça, domates suyu), turunçgiller (portakal, greyfurt ve limon), özellikle boş mideyle tek başına tüketildiklerinde mide ekşimesine neden olabilmektedir.

  Mide Ekşimesi İpucu: Asitli Yiyecekleri Azaltın
  Asitli yiyecekleri tüketmek istiyorsanız, porsiyon boyunu azaltmalısınız. Ayrıca bu yiyeceklerle birlikte asitli olmayan başka şeylerde tüketmelisiniz. Örneğin domates sosunu azaltırken onu makarnayla, az biraz etle veya sebzelerle birlikte tüketmek sizin için iyi fikir olacaktır.

  Mide Ekşimesini Tetikleyebilecek İçecekler
  Mide ekşimesi sadece yiyecek seçimiyle ilgili değildir; bazı içecekler de mide ekşimesi ihtimalini arttırmaktadır. Bu içecekler arasında kahve (normal veya kafeinsiz), kafeinli çay, kolalar, karbonatlı içecekler ve aşırı alkollü içecekler yer almaktadır. Kafeinli içecekler midedeki asit miktarını yükseltirken alkollü içecekler alt yemek borusu kapağını gevşetmekte ve mide ekşimesine neden olmaktadır. Soda mideye şişkinlik vererek mide ekşimesine neden olan içecekler arasında yer almaktadır.

  Mide Ekşimesi İpucu: Başka İçecekler İçin
  Mide ekşimesi ihtimalini azaltmak için kabarcıklı olmayan ve kafein içermeyen içecekleri içmelisiniz. Bitkisel çaylar, süt ve sade su diğer içecek seçenekleriniz arasında yer almaktadır. Öğünlerde yemeklerle birlikte su içerseniz mide asitlerini sulandırarak mide ekşime ihtimalini azaltıcı rol oynamaktadır. Kahve veya mide ekşimesine neden olan içecekleri illa da içmeniz gerekiyorsa mide ekşimenizi azaltmak için daha küçük kupa veya bardak kullanmanız faydalı olabilir.

  Mide Ekşimesi Tetikleyicileri: Çikolata
  Çikolatanın içinde bulunan kafein mide ekşimenizi tetiklemektedir. Çikolatadan vazgeçemiyorsanız, çikolatayı azaltmanın mide ekşimesini önlemede yardımcı olup olmadığına bakarak çikolata tüketiminde bulunabilirsiniz.

  Mide Ekşimesi Tetikleyicileri: Baharatlı Yiyecekler
  Acılı soslar, acı biberli soslar mide ekşimesini tetiklemektedir. Nane, sarımsak ve soğan baharatlı olmasa da, mide ekşimesini canlandıran keskin yiyeceklerdendir.

  Mide Ekşimesi İpucu: Acıyı Biraz Azaltın
  Mide ekşimeniz var diye hayat boyu tatsız yiyecekler yemek zorunda değilsiniz. Acıyı biraz azaltmanız yeterli olacaktır. Örneğin süs biberlerinden dört tane değil de iki tane yiyebilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş