1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mevlid Kandilinde Okunması Gereken Dualar Hangileridir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Mübarek Mevlid kandilinde tüm Müslümanlara okunması tavsiye edilen dualar vardır. Bu mübarek gecede kılınacak namazlar ve okunacak duaların Allah'ın katında kabul edildiği ve bütün günahların affedildiği bilinmekte. Mevlid kandilinde okunması tavsiye edilen dualara örnekler şu şekilde ;


  Hatm-i Enbiya Hatm-i Enbiya yapmak için, önce 1 Fatiha-i şerife, 3 İhlas-ı şerif okunur.
  Sonrasında:


  اَعُوذُ بِاللهِ السَّمِيعِ الْعَلِيمِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ رَبِّ اَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ وَاَعُوذُ بِكَ رَبِّ اَنْ يَحْضُرُونِ


  Euzu billahis-semi’ıl-alimi mineş-şeytanir-racim. Rabbi euzu bike min hemezatiş-şeyatıyn. Ve euzu bike rabbi en yahdurunr0;


  Şu ayet-i celile okunur ve buna göre hareket edilir:


  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  يَآ اَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ


  صَدَقَ اللهُ الْعَظِيمُ


  Bismillahir-rahmanir-rahim. Ya eyyühellezine amenusbiru ve sabiru ve rabitu vettekullahe lealleküm tüflihun. Sadekallahül-azıymr0; Bundan sonra şu sıraya göre hatme devam edilir:


  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ


  اِنَّ اللهَ وَمَلاَئِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِىِّ يَآ اَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا
  صَدَقَ اللهُ الْعَظِيمُ


  Bismillahir-rahmanir-rahim. İnnallahe ve melaiketehu yüsallune alen-nebiy. Ya eyyühellezine amenu sallu aleyhi ve sellimu teslima. Sadakallahülazim 100 defa: Salevat-ı şerife, 500 defa:


  رَبَّنَا ظَلَمْنَا اَنْفُسَنَا وَاِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ


  Rabbena zalemna enfüsena ve in lem tağfir lena ve terhamna lenekunenne minel-hasirin 100 defa: Salevat-ı şerife, 100 defa: Salevat-ı şerife, 500 defa:


  رَبِّ اَنِّى مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ
  Rabbi enni messeniyed-durru ve ente erhamür-rahiminr0; 100 defa: Salevat-ı şerife, 100 defa: Salevat-ı şerife, 500 defa:


  لاَ اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَالِمِينَ


  La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez-zaliminr0; 100 defa: Salevat-ı şerife, 100 defa: Salevat-ı şerife, 500 defa:


  لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ


  La havle ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azıymr0; 100 defa: Salevat-ı şerife, okunur.


  KUR'AN-I KERİM OKUMAK VE DİNLEMEK


  Böyle mübarek bir gecede yapacağımız ibadetlerin en önemlisi Kur'an-ı Kerim'i okumak, dinlemek ve anlamı üzerinde düşünmektir. Çünkü Kur'an-ı Kerim Cenab-ı Hakk'ın insanlığa son mesajıdır. O'nun iyi anlaşılması ve uygulanması halinde insanlık mutlu olacaktır. Ondört asırdan beri okunan Kur'an, insanı dinamizme çağıran, aklın ve gönlün şifa kaynağı, ilim ve irfan menbaıdır. O, anlaşılmak ve insanlığa rehber olmak için gönderilmiştir. Bu itibarla sadece okumayı öğrenmekle ve okumakla yetinilmeyip içeriğinin de bilinmesi, Kur'an'ın ne anlattığının kavranılması, hatta onun kendi hayatımıza da yansıtılması gerekir.


  PEYGAMBERİMİZ S.A.V HAYATINI OKUMAK


  Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin hayatını ve ahlakını okuyup iyice anlamak. Mevlid Gecesini idrak edip ihya ederken bir de şu hususu iyice tefekkür etmemiz gerekir. Mevlid Gecesi neden mübarek, büyük bir gece oldu? Evet neden? Çünkü Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz bu gece dünyayı şereflendirdi de ondan… O halde bu mübarek gecede Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz ile olan ilgi ve alakamızı, münasebetimizi iyice gözden geçirmemiz gerekiyor. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin sünnetin şahsi hayatımıza, iş hayatımıza ve ev hayatımıza uygulayabiliyor muyuz?
  Kur'anı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun yerlerde Kur'an ziyafetleri verilmeli, Peygamber Efendimize olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmelidir.Peygamber Efendimize (s.a.s) salat-ü selamlar getirilmeli, Onun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar,111 onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş