1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mermerler Üzerindeki Lekeler Nasıl Giderilmeli?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında Küçük Tırtıl tarafından paylaşıldı.

 1. Küçük Tırtıl

  Küçük Tırtıl Yeni Üye

  Dayanıklılığı ve şık görünümü nedeniyle evlerimizde harika görünümler yaratan mermerlerde kimi zaman leke oluşumları meydana gelebilmektedir. Yer döşemelerinde, banyolarda ya da mutfaklarda kullanılan bu mermer döşemelerde meydana gelen lekeleri gidermek için neler yapabileceğinizi öğrenmeye hazır mısınız?

  *Kahve, meyve, içki ve çok sigara içilen ortamlarda oluşan sigara lekelerini çıkarmak için çamaşır suyu içine birkaç damla amonyak eklemeli ardından suyla ovalayıp temizlemelisiniz. Sonra mermeri temizleyip güzelce kurulamalısınız.

  *Mermeriniz sararmış ise: Sabunlu su ile ovup temizleyebilir;limonlu su içine tuz ekleyip mermeri ovabilirsiniz. Durulayıp kuruduktan sonra mermerdeki sarılıklar yok olacaktır.

  *Mermeriniz paslanırsa oksalat asit kullanarak pas lekesinden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. 1 yemek kaşığı oksalatı az miktarda sıcak suda eritip pas lekelerini bu su ile temizleyin.

  *Mermerde yağ lekesi varsa az miktarda benzinden yararlanarak bu mermeri temizleyebilirsiniz. Benzin yok olduktan yani uçup gittikten sonra temiz bir bez ile güzelce kurulayıp parlatınız.

  *Mermerde mürekkep lekesi varsa: Birkaç damla amonyakla %20 oranında oksijenli su karışımı ile lekeleri ovmalısınız. Kuruyunca temiz yumuşak bir bez ile mermeri parlatabilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş