1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Memduh Şevket Esendal Biyografi-Memduh Şevket Esendal Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  29 Mart 1883`te Çorlu'da doğdu. Osmanlı`nin süregelen savaşlar içinde olması ailesinin maddî sıkıntıya düşmesine neden oldu. Bu nedenle doğru düzgün öğrenim yapamamıştır.

  Çocukluğunda doktor olmak isteyen Esendal bu tarihten sonra parti müfettişi olarak Anadolu ve Rumeli'yi yakından görüp tanımak fırsatını bulmuştur.

  1920`de TBMM hükümetinin ilk orta elçisi olarak Azerbaycan'a gönderilmiş Kurtuluş Savaşı sonunda yurda dönmüştür. O dönem iktidarının hoş karşılamadığı `Meslek Gazetesi`ni çıkarmış (1925) Fransızca ve Rusça öğrenmiştir.

  1938 yılında yurda dönünce önce Bilecik yapıtlarını derleyip kitaplaştırmakla geçirmiştir.

  Memduh Şevket Esendal 16 Mayıs 1952'de Ankara'da ölmüştür.  Yazın Yaşamı  Daha çok politika alanında tanıdığı için ilk öykülerini M.S ilk yazılarını İrtika (1902) ve Musavver Fen ve Edep (1910) gibi gazete ve dergilerde yayımlamıştır. Esendal'ın tarihi bilinen ilk öyküsü 1912`de yazdığı "El Malının Tasası"dır.

  Esendal'ın yazarlığının en verimli döneminin Meslek gazetesini çıkardığı 1925 yılıdır. 1925`te 35 öykü yayımlamıştır.Ancak 38 tefrikası yayımlanan ve yarım kalan Miras adlı romanı da aynı yıl yine Meslek gazetesinde çıkmıştır. Esendal Ayaşlı ve Kiracıları'nın yayımladığı 1934 yılına kadar tek tük öyküler yazmakla yetinmiştir.

  Esendal'ın yazarlığının en verimli dönemi özellikle Ulus gazetesinin Pazar eklerinde yayımlanan öyküleriyle ününü genişletmiştir.

  Yaşamının ancak dokuz yılında (1923 - 1926 ve 1946- 1952) yazında ciddî biçimde uğraşmış olmasına rağmen 1942`de Ayaşlı ve Kiracıları adlı yapıtıyla C.H.P. roman yarışmasında ödül kazanmıştır.  Üslubu  Esendal'ın edebiyatımıza getirdiği en önemli yenilik insanları yoğunmuş mutfak paçavrasına çeviren ve yeise düşüren yazılardan hoşlanmaz.  Yapıtları

  Öykü
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  cehov tarzi anlik durum oyku yazarlarimizin baslicalarindandir. bu tarz oykulerin özelligi serim dugum cozum planina uymayan oykulerdir.
   
 3. E

  Esram Yeni Üye

  Memduh Şevket Esendal çocukluğunda doktor olmak istemişti ama o iyi bir yazar oldu
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş