1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Meleklerin Adları ve Özellikleri Nelerdir

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdulkerim Yeni Üye

  İslam dininin esaslarından biride Meleklere imandır, 4 Büyük Meleklerin Adları Nelerdir, bunun yanında bazı görevleri Melekler vardır görevlerini hep birlikte öğreneceğiz.

  Dört büyük melek:

  Meleklerin en üstünü bildiğimiz dördüdür: Cebrail (as) Allah'ın elçisi olarak emir ve yasakları bildirir. Azrail (as) ölüm meleği olarak görev yapar. Mikail (as) rızıkların yetiştirilmesi ve dağıtılmasında görevlidir. İsrafil (as) ise Allah'ın bütün hayat vermeyle ilgili emirlerini uygulayan melektir.

  Kiramen Katibin melekleri:

  Kiramen Kâtibin melekleri insanların sağında ve solunda bulunup iyi ve kötü bütün işlerini yazmakla görevlendirilmiş iki melektir.

  Münker ve Nekir Melekleri:

  Ölen kişiyi mezarda sorguya çeken ve gerektiğinde onu cezalandıran iki melektir.

  İnsanlarla yakın münasebetleri olan melekler:

  Bunların ilk sırasında dört büyük melek gelir.
  İnsan’ın bu melekler ile münasebeti doğum ile değil daha doğumdan önce hatta anne rahmine düşmeden başlar.“Allah (cc) rahmine bir melek vazifelendirir.” (Buhari)


  Cünd-ü Sübhani:

  Kulak hırsızlığı yapan ya da şerleri ile semadaki meleklere ilişen cinleri ve şeytanları taşlayan meleklerdir. Aynı zamanda savaşlara da katılıp Cenab-ı Hakk’ın kullarına yardım ederler.

  Hamele-i mümtesil:

  Cenab-ı Hak’tan aldığı emri dünya semasına ulaştıran melekler.

  Amele-i mümessil:

  Bu melekler Cenab-ı Hakk’ın kainatın idare ve düzenini sağlayan “Adetullah (Tabiat kanunları)” denilen kanunlarını uygulayıcı, taşıyıcı, temsil edici olan işçi meleklerdir.

  İbad-ı müsebbih:

  Cenab-ı Hakk’ı sürekli tesbih eden meleklerdir.

  Melaike-i müekkel:

  Ayetlerde dağlar gibi şuursuz varlıkların bile Cenab-ı Hakk’ı tesbih ettiklerini anlatıyor. İşte her bir şuursuz varlıkların tesbihlerini, onların namına şuurlu bir şekilde Cenab-ı Hakk’a takdim eden meleklerdir.

  Arş’ın mukarreb melekleri:

  Cenab-ı Hakk’ı tesbih ve anmakla görevli olup, O’na çok yakın ve katında şerefli mevkileri bulunan meleklerdir. Ve günahkâr kullar için de Cenab-ı Hak’dan bağışlanma dilerler.
   
 2. Şahnur

  Şahnur Yeni Üye

  4 büyük melekten başka melek adı bilmiyordum ne yalan söyleyim şimdi.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş