1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mehmet Ebussuud Efendi Kimdir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Mehmet Ebussuud Efendi Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgiler
  Mehmet Ebussuud Efendi'nin Biyoğrafisi


  Osmanlı tarihinin mümtaz kişilerinden olan Mehmet Ebussuud Efendi, "Ebū s-Su'ūd" veya "Hoca Çelebi" (d. 30 Aralık 1490 – ǒ. 23 Ağustos 1574), Şeyhülislamı'dır. Ailesi Musul civarındaki İmâdiyye'den olduğu icin "İmadi" olarak da anılır.
  30 Aralık 1490 tarihinde Çorum'un İskilip ilçesinde doğdu. İskilipli Şeyh Muhiddin Mehmed Efendi'nin oğludur ve anne tarafından da Ali Kuşçu'nun torunudur.
  [​IMG]
  1533'de İstanbul kadılığı gorevine atandi; sonra Bursa kadılığına gecti ve 1537'de Rumeli'de Kazaskeriliği gorevi verildi. Sonra Sultan I. Süleyman devrinde 1545 tarihinde Şeyhülislamlığa getirildi.[SUP][2][/SUP]Başarılı olduğu için Sultan I. Süleyman'in ölümünden sonra, II. Selim devrinde de görevini sürdürdü.


  Bu Sultan'larla birlikte çalışarak verdiği fetvalarla I. Süleyman'n Yezidilere karşı hareketlerini ve Kıbrıs'ın fethini destekleyen fetvalar vererek bu olayların dinsel olarak kabülünde önemli rol oynadı. Verdiği fetvaların arasında enteresan olarak Karagöz oyunları gösterileri ve o zaman yeni olarak Osmanlı ulkesine girmekte olan kahve içilmesi konuları bulunmaktadir. [SUP][2][/SUP] Kanuni ve II. Selim devrindeki önemli kanun hareketlerinde bulundu. Kanuni Sultan Süleyman gibi çetin bir Padişah karşısında bile ‘Padişah emriyle nâ-meşrû’ olan nesne meşrû’ olmaz’ diyebilecek kadar cesur bir alimdir. Sadece Osmanlı topraklarında değil bütün islam coğrafyasında itibar sahibi ve eserleri günümüzde de kıymetini koruyan büyük bir islam alimidir. Çok önemli bir kişi olarak kabul edilmiştir.[SUP][2][/SUP]Kanunnameler hazırlattı. Bir çok alim yetiştirdiği için İlmiye sınıfı daha uzun bir müddet zayıflamadı.
  İki oğlunun kendisi hayatta iken ölümlerinden çok üzüldüğü kaydedilir.[SUP][2][/SUP]
  Mehmet Ebusuud Efendi 23 Ağustos 1574'de vefat etti. II. Selim onun ölümüne çok üzülmüşür

  kaynak:vikipedia.org

   
 2. t

  tuana Yeni Üye

  Zaten Çorum İskilip li olduğunu görünce şaşırmadım demek ki meşhur Ali Kuşcu ve torunları buradan geliyor. Büyük bir alim ve ailesi İskilip ilçesinde çok kişiye Kuran hizmeti vermiştir.
   
 3. p

  pozell Yeni Üye

  Ebusuud büyük bir zat her şekilde takdir edilmesi gereken bir kişi.
   
 4. K

  Karakiz Yeni Üye

  Ebu Suud İslam aleminde de çok sevilen bir Kadı, Bursa kadılığından İstanbul'a tayini ile ne kadar iyi olduğunu ispat etmiş.
   
 5. f

  fatma Yeni Üye

  ebu sud efendi çorumlumu iskiliplimi ciddden
   
 6. s

  saliormoon Yeni Üye

  Evet iskilip li meşhur kuşçu hocanın seceresinden bence de çok önemli bir zat.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş