1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mch Nedir

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında mch nedir tarafından paylaşıldı.

 1. m

  mch nedir Misafir

  MCH nin düşük çıkmasının sebepleri nelerdir ? ve MCH hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz ?
   
 2. d

  denizz Yeni Üye

  MCH : Ram'lerin sıcaklık değerini gösterir :)
   
 3. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  MHC (MAJOR HISTOCOMPATIBILITY COMPLEX) MOLEKÜLÜ NEDİR?

  MCH : Eritrositlerdeki hemoglobin miktarını gösterir.

  MHC, T hücrelerinin düşmanı tanıyabilmeleri için özel olarak yaratılmış bir moleküldür. Antijeni kimyasal işlemlerden geçirip T hücrelerine sunarlar.
  MHC molekülleri sayesinde virüs parçaları, kanser hücresi molekülleri, hatta bir bakterinin iç bölümüne ait parçalar bile tanınabilir.
  T hücrelerinin MHC molekülleri kullanmalarının çok önemli bir sebebi vardır. T hücreleri bu sayede, dost hücrelerin içine sızıp kendilerini kamufle eden virüslerin yerini dahi bulabilirler.
  Ancak MHC molekülleri bile T hücrelerinin görevlerini yapabilmeleri için yeterli değildir. T hücrelerinin bir de yardımcı hücreye ihtiyaçları vardır. Kısaca APC (antigen-presenting cells) olarak adlandırılan bu hücreler antijenleri parçalara ayırır ve anti,jenin içinden çok önemli bir bölümü kopartır. Bu bölüm antijenin kimliğini bildiren aminoasit dizilimidir. APC'ler işte bu kimlik bilgisini T hücresine verdiklerinde, T hücresi görevlerine başlayabilirler.

  Görüldüğü gibi savunma sisteminin savaşa başlayabilmesi için bile üstün bir alt sisteme ihtiyacı vardır. Birbirleriyle bağlantılı bir çok alt birimden oluşan bu istihbarat ağının bir tek parçasının olmaması bile sistemi işe yaramaz hale getirir. Bu noktada, böyle bir istihbarat ağının oluşumunda tesadüften bahsetmek aklın sınırlarını aşar ve konu batıl inançların kapsamına girer.

  Kusursuz olarak Allah tarafından yaratılan bu sistemin her kademesinde bir akıl görülür. T hücrelerine düşmanı getiren APC hareketleri buna bir örnektir. Bu hücreler, T hücrelerinin düsmanı aminoasit diziliminden tanıdıklarını bilmektedirler. Bu, her iki hücrenin de aynı güç yani Allah tarafından yaratılmış olduğunun binlerce delillerinden biridir.
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  MHC moleküllerinden hücrelerin tanıtımı yapılır diye biliyorum. Hücreleri daha yakından tanımamıza yarar..
   
 5. p

  pozell Yeni Üye

  Yüzeysel olarak MHC nedir diye bende merak ediyordum ancak bu açıklamalardan sonra demekki daha uzunlanaması derinlemesine araştırmak gerekliymiş.
   
 6. A

  Abdullah Yeni Üye

  Mch Eritrositlerdeki hemoglobin miktarını gösterir..hücreleri düşmanı tanıyabilmeleri için özel olarak yaratılmış bir moleküldür....
   
 7. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  daha detaysal demek
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş