1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mayoz Bölünme İle Mitoz Bölünme Arasındaki Farklar Nelerdir?

Konu, 'Liseler ve İlköğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Mayoz Bölünme İle Mitoz Bölünmenin Farkları Nedir,
  Mayoz bölünme ve mitoz bölünme arasındaki farklar

  Mitoz ve Mayoz Bölünme Arasındaki Farklar şunlardır;

  MAYOZ BÖLÜNME[*]Çok hücreli canlıların üreme hücrelerinde görülür.[*]Bitkilerin çiçeklerindeki üreme organlarında, hayvanların üreme organlarında bulunur.[*]Oluşan hücreler üremeyi sağlar.[*]Bölünme sonucunda oluşan hücrelerde kromozom sayısı yarıya iner.[*]Oluşan hücreler kalıtsal olarak farklılık gösterir.[*]Mayoz bölünme sonucunda dört hücre oluşur.[*]Mayoz bölünme sırasında çekirdek ve sitoplazma bölünmesi iki kez gerçekleşir. (MayozI ve mayoz II)[*]Bölünme sırasında tetrat ve crossing-over olayları görülür.[*]9 – Ergenlik döneminde başlar, üreme dönemi boyunca sürer.


  MİTOZ BÖLÜNME[*]Çok hücreli canlıların vücut hücrelerinde bulunur.[*]Vücudun bütün doku ve organalrında görülür.[*]Oluşan hücreler canlının gelişmesini sağlar.[*]Bölünme sonucunda oluşan hücrelerde kromozom sayısı sabit kalır.[*]Bölünme sonucunda oluşan hücreler kalıtsal olarak birbirinin tamamen aynısıdır.[*]Mitoz bölünme sonucunda iki hücre oluşur.[*]Mitoz bölünme sırasında çekirdek ve sitoplazma bölünmesi bir kez olur.[*]Bölünme sırasında tetrat ve crossing-over olayları görülmez.[*]Zigotun oluşumundan ölümüne kadar sürer.
   
 2. F

  Fıstık Yeni Üye

  Mayoz ve Mitoz bölünmelerin farkını yukarıdaki açıklamalarla oldukça net olarak görebiliyoruz
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş