1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mayoz Bölünme Evreleri Nelerdir Konu Anlatımı

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Mayoz Bölünme Evrelerinin Konusu,
  Mayoz Bölünme Evreleri Nelerdir,
  Mayoz Bölünme Evreleri hakkında Konu Anlatımı

  Mayoz Bölünme nedir ?


  Mayoz bölünme üreme hücrelerinde görülen bir olaydır,bölünme sonrasında bir hücreden dört (4) adet yeni hücre meydana gelir. Kromozom sayılarının yarıya indiği bu bölünmede meydana gelen yeni hücrelerin kromozom yapıları tamamen farklıdır. Yani mayoz bölünme de 2n kromozomlu hücreden n kromozomlu hücreler oluşur.

  Mayoz bölünme ile dişi de yumurta hücreleri, erkekte ise sperm hücreleri meydana gelir. Mayoz bölünme sonrasında oluşan kromozomların yapısı farklı olduğu için canlıların çeşitliliği sağlanmış olur.
  Mayoz bölünme de 2 aşamada meydana gelir.[*]Mayoz 1[*]Mayoz 2

  [​IMG]

  Mayoz 1 ve Mayoz 2 Evreleri

  Mayoz 1 Evresi

  Mayoz bölünmenin evrelerinden olan mayoz 1 evresinde yarısı anneden diğer yarısı ise babadan gelen 46 kromozomlu üreme ana hücreleri vardır. Belirli noktalardan temas eden eş kromozomlar arasında gen değişimi olur ve böylece farklı karakterlerin ortaya çıkmasını sağlar. Bu evre sonunda eş kromozomlar iğ iplikleri ile birbirine bağlanırlar ve kutuplara çekilirler. böylece stoplazma bölünmesi olur ve n kromozomlu 2 yeni hücre oluşur. Mayoz 1 evresi yine belirli aşamalardan meydana gelir.

  Mayoz 1 evreleri[*]interfaz[*]profaz-1[*]metafaz-1[*]anafaz-1[*]telofaz-1

  [​IMG]

  Mayoz 2 Evresi

  Mayoz bölünmenin ikinci evresi olan mayoz 2 evresinde iki hücreden 4 tane hücre meydana gelir ve bölünme tamamlanır. Mayoz 2 evresi de belirli aşamalardan oluşur.

  Mayoz 2 evreleri[*]profaz-2[*]metafaz-2[*]anafaz-2[*]telofaz-2
   
 2. E

  Esram Yeni Üye

  mayoz bölünme evreleri 2 ye ayrılır
   
 3. K

  KadirBey Misafir

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş