1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Matrakçı Nasuh Kimdir ?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Nursena tarafından paylaşıldı.

 1. Nursena

  Nursena Admin

  Tarihimizi araştırmayacagız diziler olmasa.. Matrakçı Nasuh Kimdir duydunuzmu? işte son zamanların tartışmalı sizi muhteşem yüzyıl dizisinde adını sık duyamaya başladığımız Matrakçı hakkında sizleri bilgileri sizler için hazırladık.

  Matrakçı Nasuh Efendi, resim yapmanın günah ve yasak sayıldığı bir dönemde, İstanbulun bu arkeolojik kimliğinin adeta fotoğrafını çeken bir minyatür yaparak, benzersiz ve paha biçilemez bir insanlık hazinesi yaratmıştır..
  [​IMG]

  Matrakçı Nasuh Kimdir?

  1480 yılında Saraybosna'da doğdu ve II.Bayezıd döneminde Enderun'da yetişti.Matrak oyunundaki ustalığından dolayı çevresindeki insanlar ona matrakçı lakabını taktı.
  Ayrıca matrak oyununun yanı sıra silah kullanmada da çok başarılı olan Nasuh'a Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1530'da silah üstadı sanı verildi.Çeşitli silahların kullanımıyla ilgili "Gazilere Armağan" adlı kitabı yazdı.
  Nasuh'un ilk yapıtı 1517'de Yavuz Sultan Selim'e sunduğu "Aritmetiğin İlkesi" adlı aritmetik kitabı uzun süre medreselerde ders kitabı olarak okutuldu.Geometri ve matematik üzerine "Cemalül'l - Küttab" ve "Kemalü'l - Hisab" ile "Umdetü'l Hisab" adlı kitapları yazdı.
  [​IMG]
  Tarih alanındaki ilk kitabı ise islam tarihi olan "Taberi Tarihi"ni Türkçe'ye çevirmesiydi.

  Daha sonra osmanlı tarihi ve ayrıntılı olarak bildiği II.Bayezid, Yavuz Sultan Selim dönemi, Kanuni Sultan Süleyman'ın saltanatının ilk 30 yılını (1520-50) kapsayan tarih kitapları yazdı.
  Matrakçi Nasuh'a minyatür sanatçısı olarak ün kazandıran yapıt minyatürlerle süslenmiş bir tarih kitabıydı.

  Kanuni Sultan Süleyman'ın Bağdat Seferi’ni anlatan kitapta kent ve kasabaları, konaklama yerlerini betimleyen birçok minyatür vardı.Vadi, tepe, ırmak, liman, kale, sur, köprü, cami, saray gibi yapılar en ayrıntılı biçimde verildi.Böylece kentlerin o dönemdeki görüntüleriyle ilgili çok önemli belgeler ortaya çıktı.
  Mİnyatürcülüğün yanı sıra divanı yazıda usta bir hattattı.Yapıtları başta Topkapı Saray'ı müzesi kütüphanesi ve Süleymaniye kütüphanesi olmak üzere çeşitli kitaplıklarda yer almakta.
  [​IMG]
  Matrakçı Nasuh'un minyatür-harita karışımı kendine has bir üslubu vardır, eserlerinde yeryüzünün kuşbakışı görünümünü resmeder. Buna karşın şekilleri tepeden değil, sanki karşıdan görüyormuş gibi çizer. Bu resimlerde kuş ve tavşan gibi hayvanlar olsa da insanlar asla belirmez. Şehirlerdeki binalar tek tek seçilebilir.

  Geometri ve matematik alanındaki çalışmaları neticesinde uzunluk ölçülerini gösteren cetveller hazırlamıştır.
   
 2. g

  gülgüzeli Yeni Üye

  Matrakcı Nasuf efendi çok değerli bir şahsiyet bilirim severim hayatını okumak isteyenlere tavsiyem okuyun daha çok seveceksinizdir.
   
 3. !pek

  !pek Admin

  Matrakcıyı bende çok merak ediyordum açıkcası
   
 4. f

  finduk Yeni Üye

  Daha önce hiç duymamıştım açıkcası matrak nedir matrakcı nedir merak ediyordum güzel bilgiler.
   
 5. b

  basket17 Yeni Üye

  Matrakcı çok güzel bir adammış. Bende merak ettim araştırdım gerçekten yüksek bir şahsiyet.
   
 6. Murat

  Murat Yönetici

  Nasuf efendi aynı zamanda iyi bir ressamdır.
   
 7. C

  Compagno Yeni Üye

  Ama resimdeki şair Ömer Hayyam'dır.
   
 8. H

  Hoca Yeni Üye

  hem silahşör, hem bilim adamı, mühendis, ressam, coğrafyacı, matematikçi...
   
 9. M

  Muhibbi Yeni Üye

  tam adı "üstad reis nasuh es silahi el matraki bin karagöz bin abdullah el bosnevi" dir.
   
 10. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Matrakci Nasuh ile ilgili daha önce bilgim yoktu, bu konu guzel bir bilgilendirme olmus yakindan okumus ögrenmis oldum ben ve diger arkadaslar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
Benzer Konularımız
 1. K
  Yanıtlar:
  2
  Okunma:
  4.183

Sayfayı Paylaş