1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Masal Seçiminin Yaşa Göre Dağılımı Nasıl Olmalıdır?

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Masal seçimi yaparken yaş unsuru göz önüne alınmalıdır; çünkü bazı masallar ürkütücü ögeler içerdiği için çocukları korkutabilir.

  Masal tercihinizde yaş dağılımı şu şekilde olmalıdır:

  *1- 3 yaş arası masallarda karakterler eğlenceli olduğu sürece çocuğunuz masalı dinlemekten keyif alacaktır. Özellikle bu yaş grubundaki çocuklar masal dinlerken kelime hazinelerini geliştireceklerdir. Bu nedenle masallar kısa ve anlaşılır dilde yazılan tarzda seçilmelidir.

  *3- 4 yaşına gelen çocuklar daha uzun masallar dinleyebilirler. Kolay sıkılmazlar ve olumsuz durumların farkındadırlar. Karakterlerin çokluğu ve doğru- yanlışın ayırt edilebileceği tarz masal seçim işlemini gönül rahatlığı içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

  *Gerçek ve hayalin farkına varan 4- 5 yaş çocuğu nelerin olup nelerin olmayacağını bilir. Masal dinlemekten keyif alır; farklı insanlar ve karakterlerle iç içe olmak ona ayrı bir zevk verir. Dinlediği masallarla ilgili birçok soru sorup, sizi yorabilir:)

  *Çocuğunuz 5 yaş üzerinde ise masalı bütün olarak algılama yeteneği gelişmiştir. Masalı anlamada sorun yaşamaz; merakı artarak soruları çoğalır. Kendi masallarını bile yaratmaya başlar. Anlatmaktan ve anlattıklarının dinlenmesinden büyük keyif alır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Bunun için satılan masal kitaplarında bilgilendirme olmalı, şu şu yaş gurubuna hitap etmektedir diye.
   
  Orko bunu beğendi.
 3. Orko

  Orko Bilgi Sihirbazı.

  Aslında çok doğru bir noktaya temas etmişsiniz.. Üzerinde ibare bulunmalı.
   
 4. Ottoman

  Ottoman Bölüm Yöneticisi

  Kitapları önce büyükler okusun böylelikle onlarında ruhları neşelenir :)
   
 5. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Eskiden masallar ilgi cekiciydi, masallari okurken ve okuturken birseyler ögreniliyordu artik gunumuzun masallarinin alayi yapmacik artik.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş