1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Marmara Bölgesinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Türkiye'nin en kalabalık şehrini bünyesinde barındıran Marmara Bölgesinin genel özellikleri hakkında kısa kısa bilgiler aktaracağız.Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan Marmara bölgesi adını bir iç deniz olan Marmara denizinden almıştır.
  Marmara Bölgesi.jpg

  MARMARA BÖLGESİ DAĞLARI: Ortalama yükseltini az olduğu Marmara Bölgesinin yer şekilleri engebeli bir yapıya sahip değildir. Trakya'daki Işık, Koru ve Yıldız Dağları ile Anadolu Yarımadasındaki Samanlı ve Uludağ bölgenin en önemli yükseltileri olarak bilinir.

  MARMARA BÖLGESİ OVALARI: Marmara Bölgesinin ovalarının sayısı fazladır. Başlıcalarına göz atacak olursak; Balıkesir, Adapazarı, Bursa, Karacabey ve İnegöl ovalarıdır.

  MARMARA BÖLGESİ AKARSULARI: Sakarya, Meriç, Ergene, Susurluk ve onun kolları olan Nilüfer ve Kemalpaşa çaylarıdır.

  MARMARA BÖLGESİ GÖLLERİ: Göl bakımından oldukça zengin olan bir bölgemizdir. Çatalca- Kocaeli bölümünde Küçük ve Büyükçekmece, Durusu ve Sapanca, Güney Marmara bölümünde ise Kuş, İznik ve Ulubat Gölleri bu bölgede yer alır.

  MARMARA BÖLGESİNİN İKLİMİ: Marmara Bölgesi, bulunduğu coğrafi konumundan dolayı, farklı iklimler arasında bir geçiş alanıdır. Marmara bölgesinde Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında geçiş ikliminin özellikleri görülür. Bölgenin iç kesimlerinde ise karasal iklim görülür.

  MARMARA BÖLGESİ BİTKİ ÖRTÜSÜ: Kuzey Marmara'da Karadeniz iklimi etkili olduğundan bitki örtüsü orman, Güney Marmara'da ise Akdeniz iklimi etkili olduğundan bitki örtüsü Maki, ve Ergene Havzasının bitki örtüsü Bozkırdır.

  MARMARA BÖLGESİ NÜFUS VE YERLEŞME: Türkiye genelinde olduğu gibi Marmara Bölgesinde de nüfus bölge geneline dengeli dağılmamıştır. Özellikle Çatalca-Kocaeli (İstanbul-İzmit) bölümünde ve Bursa yöresinde nüfus çok kalabalıktır. Nüfusu en kalabalık bölgemizdir.

  MARMARA BÖLGESİ TARIM VE HAYVANCILIK : Marmara Bölgesinde iklim çeşitliliğinden dolayı bitki ve tarım ürünü çeşitliliği fazladır. Bölgede ayçiçeği, zeytin, tütün, şeker pancarı, pirinç ve mısır yetiştirilir.
  Bursa yöresinde ipek böcekçiliği, Yıldız dağları bölümünde besi ve ahır hayvancılığı,Güney Marmara’da kümes hayvancılığı yaygındır.

  MARMARA BÖLGESİNİN YER ALTI KAYNAKLARI: Marmara Bölgesi maden bakımından zengindir. Bursa Uludağ'da; Volfram, Balıkesir (Susurluk-Bigadiç'te) Bor minareli, Kırklareli (Hamittabat'ta) doğalgaz çıkarılır. Ayrıca mermer, demir ve linyit çıkarılır.

  MARMARA BÖLGESİ SANAYİ: Sanayi bakımından en gelişmiş bölgemizdir. Bölgede otomotiv, gemi yapımı, konfeksiyon, kağıt, lastik, vagon, çimento, elektronik, ilaç, şişe-cam gibi sanayi tesisleri vardır.

  MARMARA BÖLGESİ TURİSTİK TESİSLER: Edirne Selimiye Cami, Kırkpınar, Kapıkule Gümrük Kapısı, Çanakkale Truva, Uludağ, Kuş Gölü, Gelibolu Yarımadası Milli Parkı.


  Marmara Bölgesinin Genel Özellikleri Madde Madde :

  1. Yükseltisi en az olan bölgemizdir.
  2. Ekili ve dikili arazi oranı %30 ile 1. sıradadır.
  3. İklimler arasında geçiş özelliğine sahiptir. Bu sebepten tarım ürünleri çeşidi fazladır.
  4. Genel orman dağılımında %11,5 ile 4. sıradadır.
  5. Kümes hayvancılığı ve ipek böcekçiliğinde 1. sıradadır.
  6. Nüfus ve nüfus yoğunluğu, göç alma ve şehirleşme bakımından başta gelir.
  7. Sanayi tesisleri (%50) ve enerji tüketiminde 1. sıradadır.
  8. Ulaşım ağının en geniş olduğu bölgedir.
  9.Turizm gelirleri en yüksek olan bölgedir.
  10. Kıtalar ve denizler arasında geçiş özelliğine sahiptir.
  11. Marmara Bölgesinin yıllık sıcaklık değerleri ise,
  Ortalama sıcaklık: 14 -16 °C
  En sıcak ay ortalaması : 23 - 25 °C
  En soğuk ay ortalaması: 5 - 6 °C
  12.Marmara Bölgesinde yıllık yağış miktarı 600¬-700 mm'dir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş