1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Maraton koşusu kaç km?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Fanatik tarafından paylaşıldı.

 1. F

  Fanatik Yeni Üye

  Maraton koşusu kaç km dir

  Maraton, atletizmde uzun mesafeli (42.195 m), sert tabanlı yollarda yapılan mukavemet koşusudur. Adı eski Yunanistan'daki Marathon Savaşı'ndan gelir. İlk kez 1896'da düzenlenen Atina olimpiyat oyunları'nda koşuldu, 1924 yılında 42.195 m olması benimsendi. Uluslararası amatör atletizm federasyonu 1992 yılından itibaren 21.100 m'de yarı maraton dünya şampiyonası düzenlemeye başladı.

  Maraton parkurları aynı nitelikte olmadığı için dünya rekoru kaydı tutulmaz, sadece en iyi derece vardır. Türkiye'de maraton, ilk kez 1937'de resmi yarışmalarda yer aldı. 1970'lerde bayanlar da resmen yarışmalarda yer almaya başladı. Uluslararası popüler yarışma olarak Boston maratonu, Türkiye'de ise 1979'dan beri yapılmakta olan Asya-Avrupa (Avrasya) maratonu gösterilebilir.

  ATLETİZM PİSTİNİN KULVAR UZUNLUKLARI

  1. kulvar........................400.00m
  2. kulvar........................407.04m
  3. kulvar........................414.70m
  4. kulvar........................422.37m
  5. kulvar........................430.03m
  6. kulvar........................437.70m
  7. kulvar........................445.36m
  8. kulvar........................453.03m
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Uzun Mesafe Koşuları, 5000 ve 10000 metre koşularını, kır koşularını ve maratonları içerir.5000 ve 10000 metre koşuları ve maraton olimpik yarışlardır.Koşular stadyum pistlerinde yapılır, maratonlarsa şehrin sokaklarında, bazı 5000 ve 10000 metre yarışları arazide yapılır; o zaman isimleri, 5 km ve 10 km koşuları olarak anılır.

  5,000 ve 10,000 metre koşuları

  5000 ve 10.000 metre koşularında, yarışçıların pistin üzerinde hafifçe kavisli bir çizgiden koşmaya başlar; ama kısa sürede, koştukları toplam mesafeyi asgariye indirmek için, en içteki kulvarda toplanırlar.Pistin çevresindeki bir tur 400 metreye eşittir.Dolayısıyla, 5000 metre koşularında atletler, 200 metre koşup (başlama çizgisi pistin 200'üncü metresindedir) sonrasında 12 turu tamamlamalıdırlar. 10.000 metre yarışlarında, yarışçılar pistin çevresinde 25 tur koşarlar.Bütün yarışlar aynı çizgide biterler.


  Maratonlar, 42.2 km uzunluğundaki yollarda koşulur.Olimpiyat Oyunları'nda, koşu stadyumda biter.Erkekler maratonu, geleneksel olarak atletizm takvimindeki son yarıştır ve bazen kapanış töreninin içinde yer alır. Maraton, 1896'da Atina'da düzenlenmiş ilk modern Olimpiyatlarda koşuldu ve güzergah yalnızca 40 km'ydi.Bunu izleyen Olimpiyatlardaki maraton mesafeleri, her şehirdeki güzergahın uzunluğuna bağlı olarak, birbirinden biraz farklıydı.Bugün geçerli olan maraton mesafesi, 1924'teki oyunlarda belirlenmiştir.

  Yarı Maraton yarışı 21.1 km mesafesinde gerçekleşir.

  Halk Koşusu: Maratonlar, aynı zamanda, halkın da katıldığı koşulardır.En başarılı atletler, yüzlerce veya binlerce amatör koşucunun yanında yarışırlar.Önmeli ve göze çarpan yarışlar, her sene Londra'da, New York'ta, Paris'te, Tokyo'da ve Boston'da yapılır.

  Kır Koşuları

  Kır koşuları, çimen, çamur ve hatta su da dahil olmak üzere her türlü arazide yapılır.Kır koşuları için belirlenmiş bir mesafe yoktur; kadınların yarışları genellikle 2 ile 8 km arası bir mesafede yapılır, erkek yarışlarıysa 5-15 km arası olabilir.Kır koşusu, 1924 yılına kadar Olimpik bir yarıştı; fakat daha sonra, bir yaz yarışı olarak koşulmaya müsait olmadığı düşünülerek Olimpiyatlardan çıkarıldı.Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) her sene, bu alandaki en büyük yarış olark kabul edilen Dünya Kır Koşusu Şampiyonası'nı düzenlemektedir.

  Kır koşusu yarışları, hem bireysel hem de takım olarak koşulabilme özelliğiyle, diğer koşu yarışlarından ayrılır.Genellikle, bir takımdaki ilk beş koşucunun dereceleri, bitirme sırasını belirler. ayrıca ozan akkaya ünlü bir kır koşucusudur. her yapılan koşularda 1cilik le kazanmıştır

  Uzun mesafe koşucuları, daha çok enerji gereksinimi duyan sürat koşucularından daha hafif, daha ince yapılı, daha kaslı ve esnektirler.Dayanıklılık ve direnç, aynen aerobik kuvvet gibi, uzun mesafe koşularında esastır; Oksijenin yorulan kaslara ulaşması için, kalbin bütün vücuda etkili bir şekilde kan pompalaması hayati önem taşır.Uzun mesafe koşularında başarı, yalnızca zirvede bir fiziksel forma değil, zihinsel dayanıklılığa ve taktiksel düşünme yetisine de bağlıdır.Koşu sırasında, yarışçıların fiziksel ve zihinsel sınırları zorlanır.Ne zaman geriden gelip ne zaman ileriye atılacağına bilerek enerjiyi muhafaza edebilecek tempoyu koruyabilmek çok önemlidir.

  Tempoyu ayarlamak
  Uzun mesafe koşularındaki en önemli taktiklerinden biri, tempoyu ayarlama yeteneğidir.Çoğunlukla, ayarlanmış hız saptayıcı bir atletin (tavşan) arkasından koşan yarışçılar, tempolarını titizlikler ayarlamalıdır.Enerjide tasarruf edebilmek için görece yavaş koşarlarsa, kısa sürede yeterli hıza ulaşarak öndeki koşuculara yetişemeyebilirler.Yine de, göree hızlı koşup belki erken bir liderlik elde ederlerse, liderliklerini sürdüremeyebilir, enerjilerini bitiş çizgisine kadar koruyamayabilirler.En yetenekli koşucular, rakiplerini taktiksel hatalar yapmaya zorlarlar.

  Doğu Afrika
  Çoğunlukla koşan kabile s sürekli uluslararası başarılarının nedenlerinden biri, yaşadıkları yerin yüksek rakımı olabilir.Yükseklerde daha az oksijenle yaşayan vücut, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinden daha çok üretir. Deniz seviyesinde yarışıldığında, bu fazladan hücreler, yarışçıya büyük bir avantaj sağlar, kalp, aynı miktarda oksijeni vücuda yaymak için normal bir insanın kalbi kadar hızlı çarpmak zorunda değildir.

  vikipedi
   
 3. a

  alev Yeni Üye

  Maraton koşusunda herhalde nefes nefese kalırım
   
 4. M

  Misafir Misafir

  ciddi ciddi uzun mesafeler maraton koşusuna bende birkez katılmıştım. canım çıkmıştı : )))
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş