1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Maksim Gorki hayatı hakkında kısa bilgi

Konu, 'Dünya'dan Biyografiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  1 Mayıs marşı'nın söz yazarı olan Maksim Gorki 28 Mart 1868 tarihinde o zamanların Rusya İmparatorluğu'na bağlı şu an Rusya'nın 4. büyük şehri olan Nijniy Novgorod kentinde doğdu.

  Aleksey Maksimoviç Peşkov doğum adına sahip olan yazar, yoksullukla ve acıyla dolu bir hayat geçirdiği için Rusça'da acı anlamına gelen "Gorki" mahlasını kullanmıştır.
  Maksim Gorki.jpg
  Maksim Gorki Devrimci yapısı ile dikkat çekmiş bunuda 1905 tarihinde Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi'ne resmi olarak üye olarak bolşeviklerle beraber hareket ederek gösterir.

  18 Haziran 1936'da 68 yaşındayken şüpheli şekilde ölümü ile cenazesine katılanlar arasında, Stalin ve Molotov Gorkinin tabutunu taşıyarak onun Ruslar için ne kadar önemli olduğunu göstermişlerdir, Gorki'nin ölümünden 2 yıl sonra 1938 yılında Buharin'in mahkemesinde Gorki’nin NKVD başkanı Yagoda tarafından öldürüldüğü itiraf edilmiş ve ölümü üzerindeki sis perdesi aralanmıştır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
Benzer Konularımız
 1. a
  Yanıtlar:
  4
  Okunma:
  857

Sayfayı Paylaş