1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mahkeme'nin boşaması dini boşama yerine geçer mi?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  İslam Fıkhına göre boşanmanın şartları bellidir, erkek eşine 3 kere boş ol boş ol boş ol dediğinde boşanma gerçekleşir.Bazı görüşlere göre Mahkemeler Allah'ın hükmünün yerine kanun koyucuların kanunlarını uyguladığı için mahkemelerin aldığı hiç bir karar dinen bağlayıcı olmaz derler, bazı Din adamları ise Nikah'ın bir ilan olduğunu erkek ve kadının zaten mahkemeye giderek ayrılmak istediklerini ilan etmelerinden dolayı bunun Din açısından da boşanma anlamına geleceğini söylerler.

  Ancak konumuz Din olduğuna göre Dini konularda fukaha ve Kuran'ı Kerim'e uymak gerektiğini belirtmemiz gerekiyor.

  Bu bölümde İslam alimleri ne demiş bakalım.

  Birinin, bizzat veya avukatı vasıtasıyla boşanmak üzere mahkemede boşanma dava açması, hakime eşini boşamak için yetki vermesi ‘tefviz-i talak’ kapsamına girer. Bu suretle, sadece erkeğin veya her iki tarafın açtığı boşanma davası sonucu, mahkemece boşanmış olan eşler, Dinen de boşanmış olurlar. Fakat, daha önce eşler arasında başka boşanmalar olmamış ise, mahkemenin boşaması, bir boşama sayıldığından mahkeme kararı ile boşanmış olan eşlerin istedikleri takdirde geride kalan iki talak hakkı ile tekrar nikahlanmaları mümkün görüşmüştür. Çünkü eşlerin boşanması için 3 Talak gerekmektedir.
   
 2. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  mahkeme nikahı dini nikahla aynı olmadığı için dini bir şekilde boşanmada gerçekleştirilmeli
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Nikahın bir duası var ayet değil yani bir sözleşme ve şahitleşme durumu. Nikah ilan etmektedir Mahkemede boşandıklarını cümle aleme ilan eden etmek ile boşanmış olurlar Allah ve cümle alemde duymuş oluyor. Burada problem ayrılınca verilmesi gereken mihir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş