1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Mahidevranın Hayatı

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Muhteşem Sülaymanın hayatını anlatan Diziden sonra Mahidevran Sultanı tanır olduk. Çok güzel ve yetenekli bir kadınmış ancak güzellik herşey demek değil bunu bir kez daha anlıyoruz.
  [​IMG]
  Kanuni Sultan Süleyman'ın ilk karısı Mahidevran Gülbahar Sultan kimdir, Mahidevran Sultan kimdir ? mahidevran sultan nasıl öldü? mahidevran sultanın çocukları kimlerdir?

  Mahidevran Sultan kimdir ?

  Mahidevran Sultan ya da Mahidevran Gülbahar Sultan (ö. 1580) Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman‘ın eşlerinden biridir.

  Mahidevran Sultan’ın Arnavut kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Mahidevran Sultan’ın Kanuni’yle tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken evlendiği bilinmektedir.

  Mahidevran Sultan 1515 yılında Kanuni’nin ilk erkek oğlu olan Şehzade Mustafa’yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuklarıyla birlikte İstanbul’a geldi. Bu sırada Hürrem Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamanda Kanuni’nin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1524 yılında Hürrem Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

  Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya’ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya ‘ya gitti. Şehzade Mustafa’nın Kanuni’nin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultan‘ın Kanuni’yi bu kararında etkilediği inancı yaygındır.

  Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa’da geçirdi. Ancak annesi Hürrem Sultan‘ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan‘ın oğlu II. Selim Mahidevran Sultan’a maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafa’nın türbesini yaptırttı.

  Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursa’da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.
   
 2. s

  saliormoon Yeni Üye

  Şehzade Mustafa ölmese soy oradan devam edecekti.
   
 3. M

  Misafir Misafir

  Keşke mustafa yaşasaydıı
   
 4. r

  rodali Yeni Üye

  kanuni sultan süleyman'ın şehzadeyken evlendiği ilk karısı.lamartie'in osmanlı tarihi kitabında çerkez olduğu yazıyor.
   
 5. H

  Hoca Yeni Üye

  show tv'nin sitesindeki yayın akışından..
  "sultan süleyman karşısında alex'i bulmayı beklerken, mahidevran'la karşılaşır."
   
 6. M

  Misafir Misafir

  xD bu fotodaki Mihrimah Hanım Sultan :p Mahidevranın temsili fotosu yok :D
   
 7. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  tam adı "mahidevran gülbahar sultan" olan kanuni'nin ilk gözdesidir.
   
 8. mine

  mine Yeni Üye

  şanssız bir kadın
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş