1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Madam Corinne Kimdir ?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Corinne Lütfü Kimdir ? Biyografisi ,

  Madam Corinne Lütfü , Mustafa Kemal'in arkadaşı Ömer Lütfü'nün eşidir.

  Balkan Savaşı sırasında Ömer Lütfi Bey şehit düşer. Kızkardeşi Edith ile yaşamaya başlayan Madam Corinne'in hayatı bir süre sonra eski haline döner. Evde yine müzik ve edebiyat toplantıları yapılır. Madam Corinne Mustafa Kemal'in Fransızcasının gelişmesine yardım etmeye başlar. Mustafa Kemal bir süre sonra askeri ataşe olarak Sofya'ya tayin edilir. İkili arasındaki ilişki mektup arkadaşlığına döner. Mustafa Kemal, Madam Corinne ilişkisinin aşk mı yoksa dostluk mu olduğunu gösteren tartışmalar da Sofya'dan yollanan mektuplarla başlar.

  [​IMG]

  Corinne Lütfü Biyografisi ve Hayatı Hakkında Yazılanlar 1.Mustafa Kemal ve Corinne Lütfü Bir DostIuğun Öyküsü Melda Özverim Milliyet YayınIarı Çarşamba akşamı, sizinle geçirdiğim günün tatlı hatırasıyla İstanbul’dan ayrıIdım. Beni sizden uzakIaştıran tren tahmin ettiğim gibi 18.30 da değil 17.20 de hareket etti.

  Şu anda Hotel Bulgarie’deyim fakat bu otelden memnun değilim, yarın değiştirmeyi düşünüyorum.Ertesi gün şehirde kısa bir tur yaptım. Ekseriya sefarethanede, büromdayım ve çalışıyorum. Fethi Bey’de başka bir şey yapmıyor.İşte Arıburnu’nda İngilizlerIe savaştayım. Düşmanın esaslı kuvvetini ezdim. Geri kaIanı cesur kıtalarım tarafından sahile, donanmanın himaye ettiği bir noktaya sürüldü.
   
 2. a

  angel Yeni Üye

  Bu ne böyle mektupmu yazmış bu hatun.
   
 3. N

  Nursultan Yeni Üye

  Bence zamanla aşka dönüşmüştür.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş