1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Macaristanın Kültürel Yapısı

Konu, 'Ülkeler' kısmında sena tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sena Yeni Üye

  Macaristanın kültürel özellikleri
  Macaristan kültürü hakkında bilgi
  Macaristanın kültürel Yapısı

  Macaristan'ın kültürü ve mimarisinde Gotik,Roma ve Barok etkilerinin izleri görülmektedir.Ülke Avrupa'daki en iyi halk geleneklerine sahiptir ve nakış,çanak çömlek,duvar boyama ve tahta yada kemik oyarak hazırlanmış objeler üretirler.Müzik alanında ise aynı zenginliğe Franz Listz rapsodileri, Ferenc Erkel operaları ve halk müziğini dinleyerek tanık olabilirsiniz.Edebiyat ise ülkenin muazzam geçmişi ile şekillenmiş odlar,heyecanlandırıcı özgürlük şiirleri ve realizm hikayeleri üretilmiştir.Futbol ve satranç popüler sporlarıdır. Macarlıların dine karşı kuşkulu bir bakışları vardır fakat dine bağlı olanlar Katolik,Calvinist ve Lutheran olduklarını söyleyeceklerdir.Dine karşı bu kuşkucu duruş bazılarına gore fen ve matematikte bu kadar başarılı olmalarını sağlamıştır.Ülkede ayrıca Yunan Katolik ve Ortodoks ile Budapeşte'de büyüyen bir Yahudi nüfusu vardır. Macar mutfağının güzelliklerini açığa çıkarmak için biraz kurcalamanıza ihtiyaç vardır.Sebze ve meyvedeki doğal zenginliğin yemeklerde kendini göstermesi gerekir fakat durum her zaman böyle değildir.Genel olarak yemeklerde yağlı domuz eti yada çok pişmiş balık ve turşu görürsünüz.Ayrıca bizim gulaş olarak bildiğimiz güveç, sığır etinden koyu kıvamda hazırlanmış çorba yada baharatlı balık çorbası vardır. Ama fasülye çorbası,ekşi kirazdan hazırlanmış soğuk meyve çorbası ve bol malzemeyle hazırlanmış krep mutlaka tatmanız gerekenler arasında.İyi şarap bulmak çok zor değildir,ama özel olanlar için biraz araştırma yapmanız gerekebilir...Bira ve brendi de sevilen içecekler ararsındadır.
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Futbol ve satranç popüler sporlarıdır. vardır en iyi halk geleneklerine sahiptir ve nakış,çanak çömlek,duvar boyama ve tahta yada kemik oyarak hazırlanmış objeler üretirler.bunlar gibi bir çok...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş