1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Lütfi Kırdar Biyografi-Lütfi Kırdar Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Lütfi Kırdar (1887 - 1961)

  1887'de Kerkük'te dünyaya gelen Kırdar Kurtuluş Savaşı'nın başarıya ulaşmasından sonra İzmir Sağlık Müdürü oldu.  Yunanistan ve Türkiye arasında yaklaşık 1.5 milyon insanın yer değiştirdiği bu dönemde 8 Aralık 1938'de İstanbul Vali ve Belediye Başkanlığı'na atandı.  Dr. Kırdar ardından da Dolmabahçe Stadyumu'nu yaptırdı. Eminönü'ndeki Yeni Cami ve Mısırçarşısı'nın çevresinin düzenlenmesini sağladı.  Daha sonra Kırdar yaptığı işlerin niteliği ve estetik kalitesi konusunda gazetecilerin görüş ve önerilerini alırdı.  1949'da görevinden ayrılarak Stockholm Büyükelçiliği'ne atanan Kırdar 27 Mayıs'ta tutuklandı. Yargılandığı Yassıada'da 17 Şubat 1961�de geçirdiği bir kalp krizi sonucu yaşama veda etti.
   
 2. r

  rodali Yeni Üye

  darbe mahkemesi anında 74 yasinda olan lütfi kırdar, zorlukla ayakta duruyordu. oturma izni isteyince mahkeme başkani sert bir şekilde reddeder bunu. zaten kogusta itilip yere düşünce başından darbe almıştır. daha fazla ayakta kalmaya dayanamayan kırdır mahkemede kalp krizi gecirir ve vefat eder.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş