1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Lökoplaki Nedir?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Oral lezyon adı ile de anılan lökoplaki ağız içinde, dudaklarda leke, şişme ya da ağrılar şeklinde belirip ortaya çıkar. Bu yaralar yemek yemede ve konuşmada zorlanmanıza neden olabilir. 1 haftadan uzun süren durumlarda mutlaka doktora başvurmalısınız; çünkü kanser belirtisi olabilir. Ağızda kalınlaşmış lekeler olarak ortaya çıkan bu durumun asıl sebebi sigara içmek ya da tütün çiğnemeden ileri gelmektedir. Yanlış yapılmış protezler ya da kırık dişlerde bu yara oluşumlarına sebebiyet verebilmektedir. Doktorlar teşhiş koymak için bu bölgeden parça alıp tahlile gönderilir; çünkü az da olsa bu durum kanser ihtimalini düşündürmektedir.

  figure_KBB_146_0.jpg

  Lezyona neden olan kısım temizlenmeli; nedeni takma dişlerse dişler tekrar yapılmalıdır. Kırık diş varsa çekilmelidir. Sigara ve tütün kullanımı da terk edildikten sonra 6 ay boyunca doktor tedavisine devam edilmelidir. Bu hastalık kadınlardan çok erkeklerde görülmekle beraber görülme yaşı 20- 60 olarak bilinmektedir. Bu hastalık kimi zaman hastanın kendinin fark etmesi ile kimi zaman ise diş muayenesinde ortaya çıkar.

  vaka11.jpg

  Lökoplaki tedavisi nasıldır?

  Öncelikle lezyonlu bölge iğne yardımı ile ya da cerrahi müdahele ile temizlenmelidir. Fazla acı yerseniz ya da dilinizi yakarsanız da bu oluşumlarla karşılaşma olasılığınız vardır. Bu nedenle sıcak ve acılı yemeklerden uzak durmalısınız. Lezyon ağız kanseri teşhisi verdiyse ağızda şişlik, uyuşukluk, kimi zaman ağrısız şişlik, yutkunma güçlüğü, ağız için kırmızı beyaz lekeler, konuşma zorluğu ya da çeneyi fazla açamama durum oluşumları ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz vardır. Bu belirtilerle karşılaşıyorsanız hemen bir doktor kontrolünden geçmeli ve en kısa zamanda sigarayı bırakmalısınız. Düzenli hekim muayenesi ile erken teşhis konulursa tedavi sürecine erken başlayıp hayatta kalma şansınız artar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş