1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Lekeleri çıkarmanın pratik yolları

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında edali tarafından paylaşıldı.

 1. e

  edali Yeni Üye

  Lekelerin çoğunluğunu çıkarmak zordur ve leke çıkarmanın da püf noktaları vardır.
  Değerli bir eşyanız veya sevdiğiniz giysileri lekelendikleri için atmak yerine aşağıdaki pratik çözümlere bir gözatın..
  [​IMG]

  Boya
  Kumaş üzerindeki boya lekesi tazeyse en etkili temizleyici madde terebentindir. Leke kurumuşsa, sabunlu suyla yıkayın ve birkaç saat suda bırakın. Boya iyice yumuşadığında bıçakla kazıyın, daha sonra terebentinle silin.

  Çay
  Beyaz kumaştaki lekeyi limon suyu ile silin ve soğuk suyla durulayın. Renkli kumaştaki taze lekeyi, yumurta sarısını suyla karıştırarak ovalayın. Eski bir leke ise, gliserinli suyla silmek iyi olabilir. Halı üzerindeki çay lekesini, eşit ölçekteki alkol ve sirke karışımı ile silin.

  Sakız
  Sakızın yapıştığı taraftaki yerin iç kısmına, naylona sarılmış bir miktar buz koyun. Buzun etkisiyle sakız donduktan sonra, bir fırça ile fırçalarsanız, yapıştığı yerden çıkacaktır.

  Kan
  Kan lekesi için sıcak su kullanmayın çünkü sıcak su lekenin daha fazla işlemesine neden olur. Beyaz kumaşta kan lekesi oluştuysa, lekeyi oksijenli su ile ıslatın, sonra sabunlu ılık suda yıkayın. Leke renkli kumaşta oluştuysa, nişastayı suyla karıştırarak bir hamur yapın. Bunu lekeli yere sürerek kurumasını bekleyin. Sonra fırçalayarak temizleyin. Bir başka yöntem ise, aspirini çok az suyla eritip lekeli yeri bununla örtmektir. İyice kuruduktan sonra fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Halıda oluşan kan lekeleri için, yeri beyaz sirke ile ovun.

  Fondöten
  Elbisenizdeki fondöten lekesini, etere batırılmış bir bezle sildikten sonra sabunlu suyla yıkayın, leke yok olacaktır.

  Blue Jean Rengi
  Kotunuzun renginin açılmasını istemiyorsanız, yeniyken içine bol miktarda tuz atılmış soğuk suda 12 saat bekletin. Sabit bir renk kazandığını göreceksiniz.

  Altın
  Altın takınız üzerinde oluşan lekeleri çıkarmak için, 1 lt suya 15 gr sabun rendesi ve 100 gr amonyak ekleyin. Temizlemek istediğiniz eşyalarınızı bu karışımın içinde yarım saat kadar bırakın. Sonra, soğuk suyla durulayıp, bir deri parçasıyla temizleyin.

  Ayna
  Aynanızı temizlemek için, gazete kağıdını top haline getirin. 2 ölçü su, 1,5 ölçü sirkeyi karıştırın. Gazeteyi bu karışıma batırarak aynayı silin, ardından bezle kurulayın. Bir başka yöntem ise, yarıya bölünmüş patates ile aynayı silin, sonra içine az miktar alkol katılmış suyla durulayın.
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Kumaş üzerindeki boya lekesi tazeyse en etkili temizleyici madde terebentindir. Leke kurumuşsa, sabunlu suyla yıkayın ve birkaç saat suda bırakın...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş