1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

LCD ekrandan uzak durun, sağlıklı kalın!

Konu, 'Diğer Sağlık Alanları' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Aynı zaman diliminde daha çok ve verimli işyapmamızı sağlayan[​IMG] her geçen gün kaydedilen yeni gelişmelerleyaşamımızı kolaylaştıran son teknoloji ürünü aletler[​IMG] sağlık sektöründede insan hayatını kurtarıyor. Ama yeri geldiğinde hayatımızı kurtaranteknoloji dikkat edilmezse bazı hastalıkların da sebebi olabiliyor.Teknoloji ve sanayinin birlikte gelişmesi[​IMG] havayı kirletmekle kalmıyor[​IMG]çok yoğunlaştığı zaman[​IMG] asit yağmuru şeklinde toprağı da etkiliyor.Hava kirliliğine yol açan gazların insan sağlığını nasıl etkilediğiyıllardır araştırılan bir konu. Hava kirliliğinde en çok açığa çıkangazlardan biri olan sülfürdioksit solunum yolu problemlerine yolaçıyor; üstelik akciğer dokusunu da zedeliyor. Monoksit[​IMG] sinirsisteminin çalışmasını etkiliyor. Kurşun; cıva[​IMG] kadmiyum ise çocuklardabeyin ve sinir sistemi dokularında hasarlara yol açıyor. Yine bolmiktarda bulunan nitrojendioksit nefes almayı güçleştirirken astıma daneden oluyor.

  Atmosferde artan CO2 miktarı küresel ısınmayasebep olmakla beraber[​IMG] güneşin zararlı UV ışıklarına daha fazla ve uzunsüreli maruz kalmamıza[​IMG] dolayısıyla başta cilt kanserleri olmak üzere[​IMG]birçok kanser türüne davetiye çıkartıyor. Artan enerji ihtiyacı[​IMG] yüksekgerilim hatlarının kapımıza kadar yanaşmasına[​IMG] dolayısıylaelektromanyetik alanlarda yaşamamıza neden oluyor. Çalışmalargösteriyor ki[​IMG] 0-300 Hz frekanslı alanlardan iletkenlik özelliklerinedeniyle en çok etkilenen dokular beyin sıvısı ve kan[​IMG] ikincilderecede etkilenen dokular ise göz[​IMG] göz sıvısı[​IMG] tiroit[​IMG] kas[​IMG]gastrointestinal sistem[​IMG] prostat ve testis dokularıdır.

  Günlükhayatımızda kullanılan televizyon[​IMG] bilgisayar ve cep telefonları baştaolmak üzere MP3 çalarlar[​IMG] LCD ekranlar[​IMG] fotokopi makineleri[​IMG] mikrodalga fırınlar[​IMG] saç kurutma ve tıraş makineleri[​IMG] dijital saatler gibibirçok elektronik cihaz bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken diğeryandan sağlığımız için tehdit oluşturuyor. Olumsuz etkileri en azaindirmek için yapmamız gerekenler: Bu cihazların kullanımı ile oluşanelektromanyetik alanlara bazı kişiler daha duyarlıdır. Ve yan etkilerbu kişilerde daha fazla görülür. Fotokopi makineleri[​IMG] bilgisayartarayıcılarından 50 cm[​IMG] LCD monitörlerden 75 cm[​IMG] mikrodalga fırınlardan1 m[​IMG] TVlerin ön ve arka yüzlerinden 2 m[​IMG] çamaşır-bulaşık makinesi vebuzdolabı gibi elektronik işlemcilerle donatılmış mutfak cihazlarındanmümkün olduğunca uzakta bulunmak sağlığımız için doğru olandır. Ayrıcaşarj edilebilen cihazları elektrikle kullanmaktan kaçınmak[​IMG] TV[​IMG]monitör[​IMG] uydu alıcıları kullanılmadığı zaman bekleme konumundabırakmamak; bu cihazların oluşturduğu[​IMG] baş ağrısı[​IMG] uykusuzluk[​IMG] göz vekulak problemleri[​IMG] iştahsızlık[​IMG] ağız kuruluğu gibi yan etkileri düşükseviyelerde tutmaktadır.

  ***

  Düşük radyasyonlu monitör kullanın

  Her gün hayatımızda daha çok yer alan ve olmazsa olmazlardan olanbilgisayarlar[​IMG] sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Sıkgörülen göz ve kas iskelet sistemi sorunları[​IMG] önemli iş gücükayıplarına[​IMG] dolayısıyla ekonomik kayıplara yol açabilmektedir. Olumsuzetkileri minimuma indirmek için; ergonomik çalışma koltuğu[​IMG] düşükradyasyonlu monitör kullanımı[​IMG] süreli çalışım[​IMG] doğru mekan aydınlatmasıyapılmalıdır.
   
 2. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Cep telefonları kalp ritmini etkiliyor

  Cep telefonları da son teknolojik gelişmelerin bir ürünüdür. Kullanıcısayısının her geçen gün artması zararlarının da aynı oranda çoğalmasınasebep olmaktadır. Yaydığı elektromanyetik dalgalar[​IMG] radyo frekanslarıve radyasyonun kısa vadede görüş ve işitme kayıplarına[​IMG] kalp ritmindebozulmalara[​IMG] uyku düzensizliklerine[​IMG] konsantrasyon bozukluklarına[​IMG]düşük ve erken doğum riskine sebep olmaktadır. Uzun vadede ise spermsayısında azalmaya[​IMG] cilt kanseri[​IMG] beyin tümörü riskinde artışa[​IMG]

  kan tablosunun bozulmasına yol açtığı uzmanlar tarafındanbildirilmektedir. Alınacak önlemler arasında baş[​IMG] kalp[​IMG] cinselorganlara yakın bölgelerden uzakta taşımak[​IMG] kullanım süreleriniminimuma çekmek[​IMG] SAR değerleri düşük (<1 W/kg ) telefonları tercihetmek[​IMG] asansör[​IMG] otomobil gibi kapalı ve dar alanlarda kullanmamak[​IMG] bazistasyonlarından uzak ev ve işyerlerinde bulunmak vardır.

  DR. FARUK TÜKENMEZ
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş