1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Largopen Antibiyotik

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında İlaç tarafından paylaşıldı.

 1. İlaç

  İlaç Misafir

  Değerli arkadaşlarım largopen antibiyotik hakkında bilgi arıyorum ? largopen antibiyotikın yan etkileri , zararları ve faydalarını merak ediyorum.
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  [​IMG]
  Antibiyotik

  Etken Maddesi Amoksilin Trihidrat

  LARGOPEN 1000 MG 16 TABLET

  Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


  FORMÜLÜ

  Amoxicillin Sodium,250-500-1000 mg

  FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

  Amoksisilin, ampisilin analogu semisentetik geniş spektrumlu bir penisilindir. Gram-pozitif ve Gram-negatif mikroorganizmalara karşı bakterisid etkilidir. Amoksisilin aside dayanıklı olduğu için oral yolla kullanılabilir. Besinlerle beraber alınması amoksisilinin aktivitesini etkilemez. Oral uygulamadan sonra hızla absorbe olarak vücut doku ve sıvılarına hızla yayılır. Beyin ve beyin-omurilik sıvısına ancak meninksler iltihaplı olduğunda geçebilir. 250 mg amoksisilinin oral yolla uygulanmasından 1-2 saat sonra yaklaşık 5 µg/mL’lik maksimum plazma konsantrasyonuna ulaşılır ve 8 saat süreyle kanda amoksisilin gözlenir. Doz iki kat arttırılınca, kan konsantrasyonu da iki kat artar. % 20 oranında plazma proteinlerine bağlanır. Biyolojik yarı-ömrü bir saattir ve oral yolla alınan amoksisilinin yaklaşık % 60’ı alındıktan sonra 6-8 saat içinde idrarla değişmeden atılır. Probenesid ile birlikte kullanımında idrarla atılımı azalır.

  Mikrobiyolojik Özellikleri:

  Amoksisilin, bakterisid etkisini bakteri hücre duvarı mukopeptidlerinin sentezini inhibe ederek gösterir. İn vitro olarak alfa ve beta hemolitik streptokoklar, Diplococcus pneumoniae, penisilinaz salgılamayan stafilokoklar, Streptococcus faecalis, Haemophilus influenzae, Neisseria gonorrhoeae, Escherichia coli ve Proteus mirabilis’e etkilidir. Klebsiella ve Enterobakter suşlarının çoğu ile Pseudomonas’ın tüm suşları amoksisiline dirençlidir.


  ENDİKASYONLARI

  -Amoksisiline duyarlı mikroorganizmaların etken olduğu tonsilit, orta kulak iltihabı, sinüzit, larenjit, akut ve kronik bronşit, pnömoni gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları,

  - Escherichia coli, Proteus mirabilis, Streptococcus faecalis, Neisseria gonorrhoeae’nin etken olduğu sistit, üretrit, piyelonefrit, adneksit, puerperal enfeksiyonlar, septik abortus, gonore ve prostatit gibi ürogenital sistem enfeksiyonları,

  - Amoksisiline duyarlı bakterilerin neden olduğu flebit, abse, erizipel, impetigo ve enfekte akne gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonları ile sepsis ve bakteriyel menenjitin tedavisinde kullanılır.


  KONTRENDİKASYONLARI

  Penisilin ve türevleri ile ilacın bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı alerjisi olanlarda kullanılmamalıdır.

  UYARILAR & ÖNLEMLER

  Penisilin tedavisi uygulanan hastalarda ciddi ve ölümle sonuçlanabilen (anafilaktoid) aşırı duyarlılık reaksiyonları bildirilmiştir. Akut anaflaksi parenteral uygulama sırasında oral uygulamaya göre daha sık görülür. Bu tip reaksiyonlar daha çok penisiline ve birçok diğer alerjenlere karşı aşırı duyarlılığı olanlarda görülür. Penisiline aşırı duyarlılığı olan kişilere sefalosporin ve diğer alerjenlere duyarlı olup olmadığı sorulmalıdır. Alerjik reaksiyon gözlendiğinde ilaç hemen kesilmelidir. Ciddi anaflaktik reaksiyonlarda adrenalinle acil tedavi yapılmalıdır. Oksijen, intravenöz steroid uygulaması, solunum yolunun açık tutulması, gerekliyse entübasyon uygulanmalıdır.
  Tedavi sırasında mantar ve bakteriyel patojenler ile süperenfeksiyon olasılığı unutulmamalıdır. Eğer süperenfeksiyon gelişirse (genelde Enterobacter, Pseudomonas veya Candida’ya bağlı) ilaç kesilerek uygun tedaviye başlanmalıdır. Uzun süreli tedavide tüm güçlü ilaçlarda olduğu gibi, periyodik olarak böbrek, karaciğer ve hematopoietik sistem fonksiyonları izlenmelidir.

  Gebelikte Kullanım:
  Gebelik güvenirliliği henüz kesinlik kazanmamıştır. Kesin gerekli olduğunda kullanılmalı, tıbbi zorunluluk olmadığında kullanılmamalıdır.

  Emziren Annelerde Kullanım:
  Amoksisilin süte az miktarda geçer, anne sütü alan çocukları duyarlı hale getirir. Emziren annelerde kullanıldığında bu özelliği unutulmamalıdır.


  YAN ETKİLER

  Bütün penisilin türevleri gibi amoksisilin de alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

  Mide-barsak sistemiyle ilişkili yan etkiler: Stomatit, bulantı, kusma ve diyare.

  Aşırı duyarlılık reaksiyonları: Ciltte eritem şeklinde veya morbiliform döküntüler, serum hastalığı ve ürtiker görülebilir. Ürtiker ve diğer deri döküntüleri ile serum hastalığı benzeri reaksiyonlar antihistaminik ve gerekirse sistemik kortikosteroid uygulanması ile kontrol altına alınabilir. Bu tip reaksiyonlar ortaya çıktığında tedavinin kesilmesi uygundur.

  Karaciğer üzerindeki yan etkiler: SGOT düzeylerinde hafif bir artış bildirilmiş olmakla beraber, bu artışın önemi bilinmemektedir. Ayrıca tedavi sırasında anemi, trombositopeni, eozinofili, agranülositoz ve lökopeni ortaya çıkabileceği bildirilmiştir. Reversibl nitelikteki bu tür yan etkiler ilacın kesilmesiyle ortadan kalkar.

  BEKLENMEYEN ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

  ETKİLEŞİMLER

  Bildirilmemiştir.

  DOZU & KULLANIM ŞEKLİ

  Mutad doz günde 750-1500 mg'dır. Etkeni streptokok, pnömokok, penisilinaz salgılamayan stafilokok ve H.influenza olan üst solunum yolu enfeksiyonları, etkeni E.Coli Proteus, mirabilis ve Strep. fekalis olan ürogenital sistem enfeksiyonları ve etkeni streptokoklar, pnömokoklar, penisilinaz salgılamayan stafilokoklar ve H.influenza olan alt solunum yolu enfeksiyonlarında mutad doz: Erişkinler: 8 saat ara ile 250-500 mg. Çocuklarda: 20 mg/kg gün. 8 saat ara ile , 20 kg'ın üzerindeki çocuklarda erişkin dozu uygulanabilir. A grubu Beta hemolitik streptokoklarla oluşan enfeksiyonlarda akut romatizmal atak veya akut glomerülonefrit oluşmasını önleyebilmek için tedavi en az 10 gün sürdürülmelidir. Az duyarlı mikroorganizmalar tarafından oluşturulan ciddi enfeksiyonlarda: Erişkinlerde: 8 saat ara ile 500 mg. Çocuklar: 40 mg/kg/gün . 8 saat ara ile. Etkeni streptokoklar, pnömokoklar, penisilinaz salgılamayan stafilokoklar ve H.influenza olan alt solunum yolu enfeksiyonlarında mutad doz: Erişkinler: 8 saat ara ile 500 mg Çocuklar: 40 mg/kg/gün. 8 saat ara ile. 20 kg veya üzerindeki çocuklarda erişkin dozu uygulanmalıdır. Bakteriyel menenjit: Çocuklar ve Erişkinler, eşit dozlara bölünmüş olarak 150-200 mg/kg/gün (3-4 saatte bir). Süspansiyonun Hazırlanması: Etiket üzerindeki işaret çizgisine kadar kaynatılmış soğutulmuş (60 ml) su ilave ederek iyice çalkalayınız. Homojen dağılım sağlamak için 5 dakika dinlendiriniz. Gerekiyorsa çizgiye kadar tekrar su ilave ederek iyice çalkalayınız. Meydana gelen süspansiyonunun her ölçeğinde 250 mg amoksisilin vardır.

  İlaç Fiyatı 9.22 TL

  Reçeteli Verilir.

  PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ

  * LARGOPEN 125 MG 80 ML SUSPANSIYON
  * LARGOPEN-BID 400 MG 100 ML SUSPANSIYON
  * LARGOPEN 250 MG 80 ML SUSPANSIYON
  * LARGOPEN-BID 200 MG 100 ML SUSPANSIYON
  * LARGOPEN 500 MG 16 TABLET

  İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)  * TOPRAMOXIN 500 MG 16 FİLM TABLET
  * TOPRAMOXIN 1000 MG 16 FİLM TABLET
  * TRIMOSIN 500 MG 12 KAPSÜL
  * TRIMOSIN 500 MG 12 KAPSÜL
  * DEMOKSİL 125 MG 80 ML SÜSPANSİYON
  * AMOKSINA 125 MG 80 ML SÜSPANSİYON
  * ALFOXIL 125 MG 100 ML SÜSPANSİYON
  * AMOSIN 125 MG 100 ML SÜSPANSİYON
  * MOKSILIN 5 ML 250 MG 80 ML ŞURUP
  * AMOKSINA 250 MG 16 KAPSÜL
  * AMOKSINA 250 MG 80 ML SÜSPANSİYON
  * TRIMOSIN 250 MG 125 ML SÜSPANSİYON
  * TRIMOSIN 250 MG 125 ML SÜSPANSİYON
  * ATOKSILIN 250 MG 100 ML SÜSPANSİYON
  * AMOSIN 250 MG 100 ML SÜSPANSİYON
  * REMOXIL 250 MG 100 ML SÜSPANSİYON
  * TOPRAMOXIN FORT 100 ML ORAL SÜSPANSİYON
  * ALFOXIL 250 MG 100 ML SÜSPANSİYON
  * DEMOKSİL 250 MG 80 ML SÜSPANSİYON
  * MOKSILIN 500 MG 16 TABLET
  * ATOKSILIN 500 MG 16 TABLET
  * AMOKSINA 500 MG 16 TABLET
  * ALFOXIL 500 MG 16 TABLET
  * REMOXIL 500 MG 16 TABLET
  * TOPRAMOXIN 500 MG 16 FİLM TABLET
  * AMOSIN 500 MG 16 TABLET
  * ATOKSILIN 1000 MG 16 TABLET
  * REMOXIL 1 GR 16 TABLET
  * TOPRAMOXIN 1000 MG 16 FİLM TABLET
  * DEMOKSİL 1 GR 16 TABLET
  * AMOKSINA 1 GR 16 TABLET
  * ALFOXIL 1 GR 15 TABLET
   

  Ekli Dosyalar:

 3. Murat

  Murat Yönetici

  Karaciğere olan yan etkilerine göz atmanız gerekir.
   
 4. Z

  Ziyaretci Misafir

  Antibiyotik

  Etken Maddesi Amoksilin Trihidrat

  LARGOPEN 1000 MG 16 TABLET

  Yerli, Beşeri bir ilaçdır


  FORMÜLÜ

  Amoxicillin Sodium,250-500-1000 mg

  FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

  Amoksisilin, ampisilin analogu semisentetik geniş spektrumlu bir penisilindir Gram-pozitif ve Gram-negatif mikroorganizmalara karşı bakterisid etkilidir Amoksisilin aside dayanıklı olduğu için oral yolla kullanılabilir Besinlerle beraber alınması amoksisilinin aktivitesini etkilemez Oral uygulamadan sonra hızla absorbe olarak vücut doku ve sıvılarına hızla yayılır Beyin ve beyin-omurilik sıvısına ancak meninksler iltihaplı olduğunda geçebilir 250 mg amoksisilinin oral yolla uygulanmasından 1-2 saat sonra yaklaşık 5 µg/mL’lik maksimum plazma konsantrasyonuna ulaşılır ve 8 saat süreyle kanda amoksisilin gözlenir Doz iki kat arttırılınca, kan konsantrasyonu da iki kat artar % 20 oranında plazma proteinlerine bağlanır Biyolojik yarı-ömrü bir saattir ve oral yolla alınan amoksisilinin yaklaşık % 60’ı alındıktan sonra 6-8 saat içinde idrarla değişmeden atılır Probenesid ile birlikte kullanımında idrarla atılımı azalır

  Mikrobiyolojik Özellikleri:

  Amoksisilin, bakterisid etkisini bakteri hücre duvarı mukopeptidlerinin sentezini inhibe ederek gösterir İn vitro olarak alfa ve beta hemolitik streptokoklar, Diplococcus pneumoniae, penisilinaz salgılamayan stafilokoklar, Streptococcus faecalis, Haemophilus influenzae, Neisseria gonorrhoeae, Escherichia coli ve Proteus mirabilis’e etkilidir Klebsiella ve Enterobakter suşlarının çoğu ile Pseudomonas’ın tüm suşları amoksisiline dirençlidir


  ENDİKASYONLARI

  -Amoksisiline duyarlı mikroorganizmaların etken olduğu tonsilit, orta kulak iltihabı, sinüzit, larenjit, akut ve kronik bronşit, pnömoni gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları,

  - Escherichia coli, Proteus mirabilis, Streptococcus faecalis, Neisseria gonorrhoeae’nin etken olduğu sistit, üretrit, piyelonefrit, adneksit, puerperal enfeksiyonlar, septik abortus, gonore ve prostatit gibi ürogenital sistem enfeksiyonları,

  - Amoksisiline duyarlı bakterilerin neden olduğu flebit, abse, erizipel, impetigo ve enfekte akne gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonları ile sepsis ve bakteriyel menenjitin tedavisinde kullanılır


  KONTRENDİKASYONLARI

  Penisilin ve türevleri ile ilacın bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı alerjisi olanlarda kullanılmamalıdır

  UYARILAR & ÖNLEMLER

  Penisilin tedavisi uygulanan hastalarda ciddi ve ölümle sonuçlanabilen (anafilaktoid) aşırı duyarlılık reaksiyonları bildirilmiştir Akut anaflaksi parenteral uygulama sırasında oral uygulamaya göre daha sık görülür Bu tip reaksiyonlar daha çok penisiline ve birçok diğer alerjenlere karşı aşırı duyarlılığı olanlarda görülür Penisiline aşırı duyarlılığı olan kişilere sefalosporin ve diğer alerjenlere duyarlı olup olmadığı sorulmalıdır Alerjik reaksiyon gözlendiğinde ilaç hemen kesilmelidir Ciddi anaflaktik reaksiyonlarda adrenalinle acil tedavi yapılmalıdır Oksijen, intravenöz steroid uygulaması, solunum yolunun açık tutulması, gerekliyse entübasyon uygulanmalıdır
  Tedavi sırasında mantar ve bakteriyel patojenler ile süperenfeksiyon olasılığı unutulmamalıdır Eğer süperenfeksiyon gelişirse (genelde Enterobacter, Pseudomonas veya Candida’ya bağlı) ilaç kesilerek uygun tedaviye başlanmalıdır Uzun süreli tedavide tüm güçlü ilaçlarda olduğu gibi, periyodik olarak böbrek, karaciğer ve hematopoietik sistem fonksiyonları izlenmelidir

  Gebelikte Kullanım:
  Gebelik güvenirliliği henüz kesinlik kazanmamıştır Kesin gerekli olduğunda kullanılmalı, tıbbi zorunluluk olmadığında kullanılmamalıdır

  Emziren Annelerde Kullanım:
  Amoksisilin süte az miktarda geçer, anne sütü alan çocukları duyarlı hale getirir Emziren annelerde kullanıldığında bu özelliği unutulmamalıdır


  YAN ETKİLER

  Bütün penisilin türevleri gibi amoksisilin de alerjik reaksiyonlara yol açabilir

  Mide-barsak sistemiyle ilişkili yan etkiler: Stomatit, bulantı, kusma ve diyare

  Aşırı duyarlılık reaksiyonları: Ciltte eritem şeklinde veya morbiliform döküntüler, serum hastalığı ve ürtiker görülebilir Ürtiker ve diğer deri döküntüleri ile serum hastalığı benzeri reaksiyonlar antihistaminik ve gerekirse sistemik kortikosteroid uygulanması ile kontrol altına alınabilir Bu tip reaksiyonlar ortaya çıktığında tedavinin kesilmesi uygundur

  Karaciğer üzerindeki yan etkiler: SGOT düzeylerinde hafif bir artış bildirilmiş olmakla beraber, bu artışın önemi bilinmemektedir Ayrıca tedavi sırasında anemi, trombositopeni, eozinofili, agranülositoz ve lökopeni ortaya çıkabileceği bildirilmiştir Reversibl nitelikteki bu tür yan etkiler ilacın kesilmesiyle ortadan kalkar

  BEKLENMEYEN ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ

  ETKİLEŞİMLER

  Bildirilmemiştir

  DOZU & KULLANIM ŞEKLİ

  Mutad doz günde 750-1500 mg'dır Etkeni streptokok, pnömokok, penisilinaz salgılamayan stafilokok ve Hinfluenza olan üst solunum yolu enfeksiyonları, etkeni EColi Proteus, mirabilis ve Strep fekalis olan ürogenital sistem enfeksiyonları ve etkeni streptokoklar, pnömokoklar, penisilinaz salgılamayan stafilokoklar ve Hinfluenza olan alt solunum yolu enfeksiyonlarında mutad doz: Erişkinler: 8 saat ara ile 250-500 mg Çocuklarda: 20 mg/kg gün 8 saat ara ile , 20 kg'ın üzerindeki çocuklarda erişkin dozu uygulanabilir A grubu Beta hemolitik streptokoklarla oluşan enfeksiyonlarda akut romatizmal atak veya akut glomerülonefrit oluşmasını önleyebilmek için tedavi en az 10 gün sürdürülmelidir Az duyarlı mikroorganizmalar tarafından oluşturulan ciddi enfeksiyonlarda: Erişkinlerde: 8 saat ara ile 500 mg Çocuklar: 40 mg/kg/gün 8 saat ara ile Etkeni streptokoklar, pnömokoklar, penisilinaz salgılamayan stafilokoklar ve Hinfluenza olan alt solunum yolu enfeksiyonlarında mutad doz: Erişkinler: 8 saat ara ile 500 mg Çocuklar: 40 mg/kg/gün 8 saat ara ile 20 kg veya üzerindeki çocuklarda erişkin dozu uygulanmalıdır Bakteriyel menenjit: Çocuklar ve Erişkinler, eşit dozlara bölünmüş olarak 150-200 mg/kg/gün (3-4 saatte bir) Süspansiyonun Hazırlanması: Etiket üzerindeki işaret çizgisine kadar kaynatılmış soğutulmuş (60 ml) su ilave ederek iyice çalkalayınız Homojen dağılım sağlamak için 5 dakika dinlendiriniz Gerekiyorsa çizgiye kadar tekrar su ilave ederek iyice çalkalayınız Meydana gelen süspansiyonunun her ölçeğinde 250 mg amoksisilin vardır

  İlaç Fiyatı 922 TL

  Reçeteli Verilir

  PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ

  * LARGOPEN 125 MG 80 ML SUSPANSIYON
  * LARGOPEN-BID 400 MG 100 ML SUSPANSIYON
  * LARGOPEN 250 MG 80 ML SUSPANSIYON
  * LARGOPEN-BID 200 MG 100 ML SUSPANSIYON
  * LARGOPEN 500 MG 16 TABLET

  İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)  * TOPRAMOXIN 500 MG 16 FİLM TABLET
  * TOPRAMOXIN 1000 MG 16 FİLM TABLET
  * TRIMOSIN 500 MG 12 KAPSÜL
  * TRIMOSIN 500 MG 12 KAPSÜL
  * DEMOKSİL 125 MG 80 ML SÜSPANSİYON
  * AMOKSINA 125 MG 80 ML SÜSPANSİYON
  * ALFOXIL 125 MG 100 ML SÜSPANSİYON
  * AMOSIN 125 MG 100 ML SÜSPANSİYON
  * MOKSILIN 5 ML 250 MG 80 ML ŞURUP
  * AMOKSINA 250 MG 16 KAPSÜL
  * AMOKSINA 250 MG 80 ML SÜSPANSİYON
  * TRIMOSIN 250 MG 125 ML SÜSPANSİYON
  * TRIMOSIN 250 MG 125 ML SÜSPANSİYON
  * ATOKSILIN 250 MG 100 ML SÜSPANSİYON
  * AMOSIN 250 MG 100 ML SÜSPANSİYON
  * REMOXIL 250 MG 100 ML SÜSPANSİYON
  * TOPRAMOXIN FORT 100 ML ORAL SÜSPANSİYON
  * ALFOXIL 250 MG 100 ML SÜSPANSİYON
  * DEMOKSİL 250 MG 80 ML SÜSPANSİYON
  * MOKSILIN 500 MG 16 TABLET
  * ATOKSILIN 500 MG 16 TABLET
  * AMOKSINA 500 MG 16 TABLET
  * ALFOXIL 500 MG 16 TABLET
  * REMOXIL 500 MG 16 TABLET
  * TOPRAMOXIN 500 MG 16 FİLM TABLET
  * AMOSIN 500 MG 16 TABLET
  * ATOKSILIN 1000 MG 16 TABLET
  * REMOXIL 1 GR 16 TABLET
  * TOPRAMOXIN 1000 MG 16 FİLM TABLET
  * DEMOKSİL 1 GR 16 TABLET
  * AMOKSINA 1 GR 16 TABLET
  * ALFOXIL 1 GR 15 TABLET
   
 5. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  amma pahali bu antibiyotik ne tedavisinde kullaniliyor bilgisi olan varmidir?
   
 6. p

  pepe Yeni Üye

  Largopen'i hiç duymadım
   
 7. M

  Misafir Misafir

  bn diş doktoruna gıttım diş taşı varmış bu ılacı verdi :):)
   
 8. M

  Misafir Misafir

  hangi hekim sana diştaşı için antibiyotik verdi allahını seversen şaşırdım seni başından savmış
   
 9. M

  Misafir Misafir

  banada diş doktorum verdi.. ama iltihaplanma vardı dişimde onu kurutması için verdi.. dozu yuksek baya çekinerek kulanıyorum ama yapıcak bırsey yok doktor yazdı bırkere..umarım kötu bır yan etkıyle karsılaşmam..
   
 10. v

  vedat Misafir

  Dişimi bu gün çekirdim, 2 tanede dikiş vardı. Hatta absede vardı.... doktor bu ilacı verdi.
   
 11. M

  Misafir Misafir

  benımde kulagımda havuzdan dolay kaptıgım ıltıhap vardı banada bunu verdı
   
 12. N

  Naciye Yeni Üye

  Antibiyotik kullanımı çok önemli saati saatine kullanmadıktan sonra hiçbir faydasıda olmaz
   
 13. e

  ezgidr. Misafir

  dis ağrısı için
   
 14. N

  Nursultan Yeni Üye

  Mecbur kalmadıkça antibiyotiğe kesinlikle karşıyım.
   
 15. b

  bhcsg Misafir

  Bence hic pahali degil o_Oo_Oo_O
   
 16. m

  maho64 Misafir

  Slm Millet doktor bana da yaz di ama Hic sormadi atesim yukseldi yaz ortasi usume Tutdu yani etki bende boyle yani 1 g almistim biraktim o doktora bir dala gitmedim göt
   
 17. İlhan

  İlhan Misafir

  Çok uyku yapıyor ilaç
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş