1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kutup Işıkları Nedir, Nasıl Oluşur?

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Kutup ışıkları auro adı ile de anılmaktadır. Kutup bölgesinde görülen gece ışıması olarak da bilinmektedir. Bu ışık gökyüzündeki doğal ışık görüntüleridir. Gece görülen bu auralar çıplak göz ile gözlemlenebilir. Güneşin dünya atmosferi üzerindeki etkilerinin en belirginidir. Kuzey ve güney enlemlerinde sıklıkla görülür. Oluşumları yay, çizgi, bulut şeklindedir. Hareket halinde olanları da vardır. En yaygın yeşil renkte olup pembe ya da kırmızı renkte de olabilirler. Atmosferin 100 ile 1000 km aralığında oluşurlar. Binlerce kilometre uzunlukta yatay uzunluğa sahip olanlarda vardır.

  98927_1.jpg

  Güneşten gelen solar yüklü parçacıkların atmosferle etkileşimiyle oluşmaktadır. Bu parçacıkların birçoğu dünyanın manyetik kutuplarına çekilmektedir. Yaklaşık 11 yıllık güneş döngüsünün en yoğun zamanında görülmektedir. Bu dönemi güneşin üzerindeki koyu lekeciklerden algılayabilirsiniz. Slar patlamalar sonucunda çıkan elektron ve protonlar atmosfer ile etkileşime geçmektedir. Bu etkileşimle parlak auro oluşumları meydana gelir. Böylece dünyanın manyetik alanında dalgalanmalar oluşmaktadır. Manyetik fırtınalar kutup bölgelerinden ekvatora doğru kaymaktadır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Muhteşem bir görüntü, çıplak göz ile temaşa etmek isterdim bu anı.
   
 3. Ottoman

  Ottoman Bölüm Yöneticisi

  Bence de harika bir görüntü, orada bulunmak isteyenler el kaldırsınlar :)
   
  Venom bunu beğendi.
 4. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi


  Kesinlikle orada olmak isterdim :) Muhtesem bir göruntu, insanin tebessum edesi geliyor gercekten cok hos.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş