1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kutlu doğum haftası nedir neden kutlanır

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdulkerim Yeni Üye

  Her yıl Nisan ayından kutlanan kutlu doğum haftası hakkında genel bilgiler, Kutlu Doğum Haftası hakkında kısaca bilgiPeygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevî Hicri Rebiulevvel ayının 12. gecesi, asırlardır milletimiz tarafından Mevlid Kandili olarak kutlanmaktadır.

  Mevlid Kandili ilk defa 13 asırda Erbil Atabeği Muzafferüddin Gökbörü tarafından iki ay süreyle kutlanmaya başlandı Mevlid Kandili münasebetiyle ilim adamları bir araya gelip ilmi, fikri sohbetler yapıyor, halk sokaklarda mevlidi bir bayram havasında kutluyordu
  Süleyman Çelebi’nin kaleme aldığı Vesiletü’n Necat isimli şiirin, Mevlid adıyla, yüzyıllardır sevinçte, tasada, doğumda, ölümde okuna gelmesi ve bu geleneğin bugün de canlı bir şekilde devam etmesi, Peygamber sevgisi etrafında teşekkül eden milli ruhun ifadesidir.

  Yüce dinimiz, huzurlu ve mutlu dünyanın en büyük hayat kaynağıdır Bu noktadan hareketle dini tefekkürü cami dışına taşırmak, değerli ilim adamlarımızın araştırmalarını ve düşüncelerini halka aktarabilmek için Mevlid kandilini hayırlı bir vesile telakki eden Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan Mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamıştır Bu düşünce ile Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmiştir.

  Mevlidi, Türk kültürünün sağlam bir mesnedi, milletimizi birlik ve bütünlük içinde aydınlık geleceğe taşıyacak sağlam bir gelenektir Hafta dolayısıyla hazırlanan programlar belirlenirken gözetilen gaye hep bu olmuştur.
  Takip ettiğimiz geleneğin gücü ve bunun hâlâ milletimizin gönlünde dipdiri yaşaması, gelecek için bizleri umutlandırmaktadır Yüzyıllardır görülmüştür ki Türk Milleti inançlıdır, hoş görülüdür, dinî inançlarını bir kavga konusu olarak değil, barış ve huzur kaynağı olarak görmektedir.

  Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamış, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmiştir.

  Kutlu Doğum Hz. Peygamberi Anma ve Peygamberlere Saygı) Haftası hepimize mübarek olsun.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Bu haftada efendimizi iyi anlamak onun yolundan gitmek adına neler yapılabilir bunları ele almak en güzel işlerden biri olacaktır.
   
 3. S

  Sinel Yeni Üye

  Kutlu doğum haftasına son yıllarda gereken önem neyseki veriliyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş