1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kutlu doğum haftası hangi ayda kutlanacak?

Konu, 'Önemli Günler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Özellikle Ülkemizde kutlanmaya başlanan ve adı Kutlu Doğum Haftası olarak bilinen bu zaman dilimi 20 Nisan tarihi olduğu kabul edilerek, bu tarihin de miladi takvime göre sabitlenerek sadece Türkiye'de, bir kesim tarafından Hz. Muhammed Sav. doğum gününün kutlandığı ve her yıl farklı gündem ile Son Peygamber Muhammed'in anılması ve anlatılmasının amaçlandığı özel bir zaman dilimidir.
  [​IMG]
  2014 Yılında Kutlu Doğum Haftası 17 Nisan tarihini de içine alan 14-20 Nisan 2014 tarihleri arasında kutlanacak.

  Ülkemizde Kutlu Doğum haftası etkinlikleri 1989 yılında başlamıştır, hicri takvime göre, Mevlit Kandilinin peşi sıra düzenlenmeye başladı, fakat 1994 yılından itibaren, diğer Dini günlerin aksine miladi takvime göre kutlanmaya başladı.

  Kutlu doğum haftası başlangıcı kameri aylardan Rebiülevvel ayının 12. gecesi olan miladi takvime göre ise 14 Nisan 2012 tarihine denk gelmektedir. Kutlu Doğum Haftasının anlamı ; Peygamberimizin dünyaya teşrifleri olan Mevlid-i Nebevi yani halk dilinde bilinen adıyla Mevlit Kandili asırlar boyunca kutlanmaktadır.

  Kuran-ı Kerim'de Kadir Gecesi dışında işaret edilen önemli bir gece bulunmamaktadır.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş