1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kusmak Orucu Bozar mı Bozmaz mı?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Öncelikle Kusmanın nasıl olduğuna dair elimizde done olmalı, iki çeşit kusma şekli vardır birisi kendiliğinden istem dışı tamamen kusmadır, bu kusma türünde direk dışarı doğru boşalma meydana geldiğinde ağzın içerisine tekrar atık girmez ve bu durumda kusma ile oruç bozulmaz. Diğer bir kusma şekli ise kişinin kendini kusturma olayıdır bu tür durumlarda mideye tekrar dönüş yapılacak olan gıdaların orucu bozacağı söylenmektedir.
  Kusmak.jpg
  Bir hastalık durumunda kusar iseniz ağzınızı güzel yıkayınız ve oruca devam ediniz. Diğer şekilde kusma esnasında yutma eylemi yapmadığınıza eminseniz orucunuzu bozmayınız ve devam ediniz, şayet ağza tekrar gıda girmişse bu durumda orucunuz bozulduğuna dair yorumlar vardır.

  Aklıma gelmeden kıyas etmeden yapamayacağım, Kişi iradesi dışında yeyip içmişse Allah onu yedirmiştir Hadisi ile ağza direk girişte bozulmayan orucun bu tür istem dışı bir eylemde bozulacağını sanmıyoruz. Allah şifa versin. Orucunuzu kabul eylesin.
   
 2. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  Murat hocam çok ince nüansları yakalıyorsunuz.Bencede Allah kabul etsin bir şey olmaz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş