1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kurdeşen hastaliğina yol açan nedenler?

Konu, 'Diğer Sağlık Alanları' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Aşırı stres kurdeşen hastalığına neden oluyor
  Stres Kurdeşen Hastalığına Sebeb Oluyor
  Aşırı stres kurdeşen hastalığı nedeni

  Uzmanlar, en belirgin özellikleri ciltte 1-2 santim çapında kırmızı, kabarık, kaşıntılı, yer değiştiren döküntüler olan kurdeşen hastalığının önemli nedeninin stres olduğunu belirtiyor.

  Toplumda sık görülen bir cilt hastalığı olmasına rağmen fazla önemsenmeyen kurdeşenin en önemli nedeninin stres olduğu belirtildi.

  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necdet Tokgöz, halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtikerin, dermatoloji polikliniklerine başvuran hastaların yüzde 5 inde rastlandığını söyledi.

  Kurdeşenin en önemli nedeninin stres olduğunu da kaydeden Tokgöz, Hastalık yüzde 60-70 oranında strese bağlı olarak ortaya çıkıyor. Ancak bazı antibiyotik ilaçlar, ağrı kesiciler, ev tozları, gıdalar, çürük diş ve vücudun herhangi bir yerindeki iltihaplanmalar da kurdeşene neden olabiliyor dedi.

  Bakıldığında yamalı asfalt görüntüsü verir

  Kurdeşen hastalığının en belirgin özelliğinin, ciltte 1-2 santim çapında kırmızı, kabarık, kaşıntılı, yer değiştiren döküntüler olduğunu anlatan Tokgöz, kabarıklıkların genellikle yüzde, kollarda, bacaklarda ve parmaklarda oluştuğuna dikkati çekti.

  Tokgöz, kurdeşen hastalığının ilk bakıldığında yamalı asfalt görüntüsü verdiğini kaydederek, şunları söyledi:

  Kurdeşen hastalığının anjioödem denilen kronik bir türü daha vardır. Anjioödem de genelde ciltteki kızarıklıklara ek olarak dudak ve gözlerde balon gibi şişlikler oluşur ve tablonun ciddiyetini artırır. Anjioödemde derinin alt tabakaları da olaya iştirak ettiği için şişlik çok ön plandadır. Şişliğe kaşıntıdan ziyade yanma hissi eşlik edebilir.

  Sakın Rastgele ilaç kullanmayın

  Hastalığın tedavisi için mutlaka bir cilt doktoruna başvurulması gerektiğini hatırlatan Tokgöz, Alerji testlerini içeren araştırmaların yapılması çok önemli. Kurdeşen, hastalık etkenlerinin ortadan kaldırılmasıyla genel olarak kendiliğinden geçer ve tekrar etmez. Geçmediği durumlarda ise ilaç tedavisi uygulanır. Hastalara stresten uzak durmaları ve rastgele ilaç kullanmaktan kaçınmaları tavsiye edilir diye konuştu.

  Alıntıdır
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Görüldüğü üzere herşeyin başı stres
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş