1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kurbanın Eti Nasıl Paylaştırılır

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdullah Bin Murat tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Bin Murat Yeni Üye

  Kurbanın Eti Nasıl Pay Edilir?
  Kurbanın Etini Nasıl Paylaşmalı

  Kurbanımızı kestikten sonra kurban etini üç kısımaböleriz. ilkparçasını ev halkı yer. İsterse bu payı deepfreeze, dolapta saklayıp öyle de tüketebilir. İkinci parçayı bayram boyunca gelen misafirlerine ikram ederler.
  [​IMG]
  Üçüncü parçayı ise fakirlere, yoksullara pay olarak dağıtılır. Bu bir paydan yedi paya kadar olabilir. Yani 1 kişiden 7 kişiye kadar dağıtılabilir.

  Eti tartarak, eşit olarak paylaşmak gerekir. Yağ, sakatat ve yenilen her şey paylaşılır. Tartmadan bölüşüp helâlleşmek caiz olmaz, faiz olur.

  7 kişiden dördüne etle birlikte birer bacak, beşinciye etle birlikte derisi, altıncıya etle birlikte başı verilirse, tartmadan paylaşmak caiz olur.

  Yedinciye bir şey koymak gerekmez. Yahut 7 kişi, kurbanlık ineği birine teslim edip, (Kesmeye, kestirmeye, etini dilediğin gibi sarf etmeye, seni umumi vekil ettik) deseler, umumi vekil, bölüştürmeden etin tamamını herhangi birine verebilir veya tartmadan ortaklar arasında göz kararıyla paylaştırabilir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kurban çok önemlidir, 3 ana parçaya böldünüz, örnek 45 kg et çıktı 15 kg sizin hakkınız bunu saklayabilirsiniz. diğer 15 kg i evinizde dağıtacak durumunuz var mı? yani misafirlerinize 15 kg et yapabiliyor musunuz? bu günümüzde zor o halde kalan 15 kg dan 5 6 kg da fakirlere verilebilir.
   
 3. a

  alev Yeni Üye

  Kurban dağıtımı gerçekten önemli ve gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmesinden yanayım
   
  1 kişi bunu beğendi.
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş