1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kuranı Kerimde Mürşid Varmı?

Konu, 'Ayet, Dua ve Hadis' kısmında abdurRAHMAN tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abdurRAHMAN Yeni Üye

  Kuranı Kerimde Mürşidin görevini anlatan ayet varmı, Kuranı Kerimde Mürşid ile İlgili Ayetleri merak ediyorum.
  Mürşid nedir?
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kehf Suresinin 17. âyet-i kerimesi bir başka konuya daha ışık tutmaktadır: Dalâlette olanlar için bir velî mürşid bulunmaz. Çünkü kişi hidayete ermeyi (Allah'a ulaşmayı) dilemiyorsa Allah o kişiyi zaten hidayete erdirmez. O kişi dalâlette kalmayı tercih etmiştir, Allah da onu dalâlette bırakır.
  Öyleyse Allah'a ulaşmayı dileyen kişiye, kıldığı hacet namazı üzerine, Allah mürşidini gösterecek, onu 12 tane ihsanla mürşidine ulaştıracaktır. Kişi hidayete adım atacak ve ruhu Allah'a doğru yola çıkacaktır.

  16 / NAHL -Ve sebîllerin (dergâhlardan Sıratı Mustakîm'e ulaşan bütün yolların yani mürşidlerin) tayini, Allah'ın üzerinedir. Ve ondan sapanlar vardır. Ve eğer O dileseydi, sizin hepinizi hidayete erdirirdi.

  İki tane alternatif vardır:

  1. Kişi, Allah'a ulaşmayı diler ve Allahû Tealâ onu mutlaka mürşidine ulaştırır.
  2. Kişi, Allah'a ulaşmayı dilemez ve Allahû Tealâ ona bir velî mürşid tayin etmez.
   
 3. y

  yeşil Yeni Üye

  Mürşit nedir biri bana açıklayabilirmi
   
 4. S

  SaDDaK Misafir

  ayetlerde mürşid varmı tam bi bilgim yok bu konularda bilgisizim ama sadece şunu biliyorum
  mürşidi olmayanın mürşidi şeytanlardır
   
 5. M

  Misafir Misafir

  Mürşid Nedir?

  Mürşid kelime manası itibariyle,yol gösteren,öğreten,irşad eden kişi demektir.

  Ehli tarıkatlarda,ki tarık yok demektir. Mürşid tabi olunan kişiye denir. İlim irşad edebilme sabır ve gönül işidir. Bir yol gösterici ve yol göztericinin ilmi gücü önemli bir şey olmakla beraber,kişi tek başına Allaha ulaşabilir. "Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır" sözü kulaktan dolma ifadelerle kullanılmamalıdır. Bu söz Hallac-ı mansurun sözüdür. O kenidime şeytanı şeyh edindim.Ne dediyse tesini yaptım. Allahı böyle buldum demiştir.
   
 6. H

  Hasan84 Misafir

  Arkadaşım yalan söylüyor Allah'a iftira ediyorsunuz. Ayıptır günahtır. Nahl suresi 16. ayette senin yazdığın hiç bir şey yok. Allah adına ayet uydurmaya utanmıyor musun sen? Bu ayetin meali şu şekildedir.

  "Ve işaretler koydu. Yıldızla da yollarını bulurlar onlar." Nahl 16.
  Bu ayetin öncesine ve sonrasına hatta surenin tamamına bakarsanız Allah verdiği nimetleri insanoğluna hatırlatıyor ve bu ayetlerde de bildiğiniz yön tayin etmeyi yıldızlar aracılığı ile yapıldığından bahsedilmiş. Ayette geçen kelime yani necm yıldız demektir. Bildiğiniz gökteki yıldız. Mürşidle şunla bunla asla alakası yoktur. Bu mealler kendini peygamber ilan eden sahtekar İskender Evrenesoğlunun uyduruklarıdından başkası değildir. Aman ha böylelerine uymayın.
   
 7. A

  AMED 21 Misafir

  HZ.MUHAMMED S.A.V bi hadisinde şöyle buyurur: benim ashabım gökteki yıldız gibidir hangisine tabi olursanız hidayete (kurtuluşa) erersiniz...

  NAHL 16 dada ALLAH C.C şöyle buyurmaktadır: Sizi sarsmaması için yeryüzünde sağlam dağlar; yolunuzu bulmanız için de nehirler, yollar ve nice işaretler meydana getirdi. İnsanlar yıldızlarla da yollarını bulurlar... HADİS ayete uyuyor bizim devrimizde ashab olmadığına göre yıldızlar mürşid olabilirmi bunu anlayamadım bilen varsa yazsın ALLAH RIZASI İÇİN....
   
 8. TEK REFERANSIMIZ KUR 'AN dır .
  Meshep, taikat, hadis, ilmihal, oniki imam,meshep imamları , seyh,
  hepsi kuranda olmayan peygamber efendimizden 300 yıl sonra dine sokulmuş bidatlar ve uydurmalardır....
  AHİRETTE Meshep, taikat, hadis, ilmihal, oniki imam, seyh,şah, vezir den DEĞİL
  sadece kuran ve emirlerinden sorumlu tutulacağız....
  .KURANIN EMİRLERİNİ DEĞİL, Meshep, taikat, hadis, ilmihal, oniki imam, seyh,şah, vezirin emirlerini
  DİN DİYE YAŞAYANLARIN ,
  AHİRETTE CEVABI NE OLACAK...............
  Ahzab 67...
  Ve derler ki: “Rabbimiz biz efendilerimize, büyüklerimize itaat ettik de böylece onlar bizi yoldan saptırdılar.
   
 9. d

  durmuş demir Misafir

  kardeşler şeytan işini okadar usta ki işimiz çok zor ancak ALLAHIN RAHMETİ olmasa toptan yandık bence kur anın mealline çok okumak gerek ben bir çok şeyhe ziyarette bulundum derdim vardı bizi müritler gitmeden önce iyi kodladılar ben neyse gittim çare yok o hoca bu hoca derken şeytan beni iyi uyuttu mel un mürşide gelince ankebut suresi 41 ayetini okuyun sıkmak istemem sizi birde kuranda kulla aramda aracı yokur ayeti vardır bize düşen ilim meclislerinde bulunmak DİKKAT DELİM PEYGAMBERİMİZ CANLI KURANDI .YANİ KURANDA OLMAYAN BİR ŞEYLERİ insanlara aktarmadı. ilim başka ibadet başka ALLAH MÜSLÜMANLARA MERHAMET ETSİN İNŞALLAH ONU ÇOK ZİKREDELİM İNŞALLAH
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş