1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kuranı Kerimde Cennet Ve Cehennemin Özellikleri Nelerdir

Konu, 'Ayet, Dua ve Hadis' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Kuran-ı Kerim'de Cennet Ve Cehennemin Özellikleri Nelerdir?
  Cennet ve Cehennemin Özellikleri Nedir
  Kur'anda Cennet ve Cehennemden nasıl bahseder

  İslam dininin kutsal kitabı olan Kur'an 'a göre Allah müşrikleri (Allah'a ortak koşanları) cehennemde sonsuza kadar tutacaktır. Günah işlemiş ancak imanlı olan kişiler ise İslam inancına göre cehennemde bir müddet kalacaklardır.

  Cennet
  Cennet, Yüce Allah ın mümin kulları için hazırladığı ve çeşitli nimetlerle donattığı ebedî mutluluk yurdudur. Mutlak adalet sahibi olan Cenab-ı Hak, bu imtihan dünyasında başarılı olanları cennetiyle ödüllendirecek, yapılan hiçbir iyiliği karşılıksız bırakmayacaktır. Cennet ve Cehennem bu fani dünyayı anlamlı kılan ebedî mekânlardır.
  Yüce Rabbimiz, cennete talip olan mü minleri şöyle uyarmaktadır: Rabbinizin mağfiretini, Allah a karşı gelmekten sakınanlar için hazırlanmış bulunan ve genişliği gökler ve yerler kadar olan cennetini kazanmada yarışınız.
  İman edip salih ameller işleyenleri, içlerinden ırmaklar akan, ebedi olarak kalacakları cennetlere koyacağız. Allah ın va di gerçektir. Allah tan daha doğru sözlü kim vardır?

  Cehennem;
  Birçok dinde olduğu gibi İslam dininde de, Ahiretteki azap yeridir. İnsanlar dünyadaki hareketlerine ve inançlarına göre cennete veya cehenneme giderler. İslam inancına göre, kafirler (inanç esaslarından bir veya daha fazlasına inkar eden), müşrikler (İslam inancına göre Allah'ın birliğine karşı çıkanlar) ve münafıklar (İman ediyor gibi görünüp İslam inancına inanmayanlar) ölümden sonra, "derece derece olan cehennemde" belli zaman zarfında kalacak ve azap göreceklerdir. Belirtilen şudur ki, İslam inancına aykırı hareket etmiş Müslüman kimseler de günahları ölçüsünde cehennemde kalacak ve cezalandırılacaktırlar. İslam dinindeki farklı itikat (inanç) mezheplerinin bu konuda farklı fikirleri ve çeşitli ayrışmaları olsa da, İslam'daki genel görüş budur.

  İslam'da Cennet
  Cennet İslam'da, İslam dinine inananların ebedi olarak kalacakları bir ahiret mekanıdır. Cehennemin zıddıdır. İslam'a göre cennetteki hayat sonsuz olacaktır. Ayrıca cennette olacaklara birçok mükafat verilecektir. İslamkafir (inanç esaslarından bir veya daha fazlasını inkar eden), müşrik (ALLAH'ın birliğine inanmayan) ve münafık (Müslüman gibi görünüp İslam'a inanmayan) kişiler cennete giremez, ebedi olarak cehennemde kalırlar. Müslüman olup günah işleyenlerinse, Allahgünahlarını affetmezse, bir süre cehennemdegünahlarının cezasını çekecek daha sonra da cennete gireceklerine inanılır.

  İslam'da Cehennem
  Cehennem; çoğu dinde olduğu gibi İslam dininde de, Ahiretteki azap yeridir. İnsanlar dünyadaki hareketlerine ve inançlarına göre cennete veya cehennemeİslam inancına göre, kafirler (inanç esaslarından bir veya daha fazlasına inkar eden), müşrikler (İslam inancına göre Allah'ın birliğine karşı çıkanlar) ve münafıklar (İman ediyor gibi görünüp İslam inancına inanmayanlar) ölümden"derece derece olan cehennemde" belli zaman zarfında kalacak ve azap göreceklerdir. Belirtilen şudur ki, İslam inancına aykırı hareket etmiş Müslümanİslam dinindeki farklı itikat (inanç) mezheplerinin bu konuda farklı fikirleri ve çeşitli ayrışmaları olsa da, İslam'daki genel görüş budur.


  Herkes cehenneme girecek mi?
  Günahkâr Müslümanların ahiretteki hâli nice olacak?
  Cennet ve cehennem ebedî midir?
  Cehennem ebedî ama azap süreli midir?
  İyi insan olarak bilinip de Müslüman olmayan bazılarının ahirette hâli nasıl olacak?
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  Cennetteki herşeyden faydalanmayı nasip eyle cehennemden uzak eyle yarabbii
   
 3. M

  Misafir Misafir

  konuyla başlığın alakası yokkk
   
 4. M

  Misafir Misafir

  herkez cennete gider inşallah
   
 5. B

  BUSENUR Misafir

  İnŞallah bÜtÜn İyİ İnsanla ve mÜslÜmanlar cennete gİder
   
 6. Murat

  Murat Yönetici

  Tüm Müslüman aleminin içindeki güzel insanları cenabı Allah cennetine alsın. O Cennetler ki sonsuz mutluluk yurdudur.
   
 7. Ottoman

  Ottoman Bölüm Yöneticisi

  Günahkar olanlar Cehenneme iyi olanlar Cennete haydi gidiyoruz :))
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş