1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kuranı Kerimde Bulunan Başörtüsü İle İlgili Ayetler Nelerdir?

Konu, 'Ayet, Dua ve Hadis' kısmında Abdullah tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdullah Yeni Üye

  Kuranı Kerimde Başörtüsü İle İlgili Ayetler Nelerdir?
  Kuranı Kerimde Başörtüsü İle İlgili Ayet Varmı?
  Başörtüsü İle İlgili Ayetler

  Kuranı Kerimde Başörtüsü İle İlgili Ayetler

  Bismillâhirrahmanirrahim
  Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü minlerin kadınlarına, örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınmaması ve (incitilmemesi) için en elverişli olan budur. Allâh çok bağışlayan çok esirgeyendir!..
  (Azhab Suresi, 59)

  Bismillâhirrahmanirrahim
  Bir nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların, ziynetlerini, göstermeksizin dış elbiselerini çıkarmalarında kendilerine bir vebal yoktur. Gene de iffetli olmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allâh işitendir, bilendir.
  (Nur Suresi, 60)


  Bismillâhirrahmanirrahim
  Namuslu, kötülüklerden habersiz mü min kadınlara zina isnadında bulunanlar, dünya ve ahirette lânetlenmişlerdir. Dilleri, elleri ve ayaklarının, yapmış olduklarından dolayı aleyhlerinde şahitlik edeceği bir günde onlar için çok büyük bir azap vardır!
  (Nur Suresi, 24)

  Bismillâhirrahmanirrahim
  Mü min kadınlara da söyle: Gözlerini korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini yakalarının üzerine örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, ellerinin altında bulunan erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına ziynetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları ziynetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar.
  Ey mü minler hep birden Allâh a tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!..
  (Nur Suresi, 31)


  Bismillâhirrahmanirrahim
  Evlerinizde vakarınızla oturun. İlk cahiliye devrinin açılıp saçılarak, ziynetlerini göstererek, yürüyüşü gibi yürümeyin.. Namazı kılın, zekatı verin, Allâh a ve Resülüne itaat edin. Ey ehl-i beyt!. Allâh sizden şek ve şüpheyi gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.
  (Ahzab Suresi, 33)
   
 2. M

  Muhibbi Yeni Üye

  Bazı siyasetciler çıkıp bir de başörtüsü ile ilgili ayet yok kuranda diyor
   
 3. M

  Misafir Misafir

  Yok tabi kim var demiş? var diyen ayet göstersin ve arapça anlamlarını göstersin de inanalım.Meal'den okuyup çevirmesin direk. Kuranı kimse kendi kafasına göre yorumlayamaz. Diyenlere Ahzap ve Nur surelerini okumalarını tavsiye ederim.
   
 4. Şuşu

  Şuşu Yeni Üye

  dinimiz örtünmeyi emretmiş
   
 5. M

  Misafir Misafir

  Kuranın orijinalinde başınızı ortün dememiş..Örtünüzü ile göğüslerinizi örtün demiş başınızı örtün diye bi farz Kuranda yoktur.Onlar dine kendi kafalarından bişeyler eklemeye çalışanların ve Kuranı kendi kafalarına göre Türkçe'ye çevirenlerin eklemeleridir...
   
 6. H

  Henleys Misafir

  Arkadaşlar benim anlamadığım bir nokta var. Kimisi ''Örtünmek farzdır. Dinimizin gereğidir'' diyor. ''Kur'an'da geçiyor'' diyor. Kimisi ise ''Başörtüsü,başı örtmek ile ilgili bir ayet/emir yok'' diyor. Hangisi doğru hangisi yanlış çözemedim doğrusu.
   
 7. K

  KARDEŞ Misafir

  Burdan anlamayanlarin kendine göre anlam çikarmamalari lazim alimlaerin kuran tefsirlerini bakmak lazim."allah'a ve ahiret gününe inanan bir kadin ergenlik çağina varinca yüzü ve elleri dişinda herhangi bir yerini açmasi helal değildir"(buhari) hadis-i şerif
   
 8. H

  Hakan sarpkaya Misafir

  Arkadaşlar;
  Allah-ü Tela neden peygamber göndermiştir ? Sadece kuran bize yetmiyor muydu? Bizler herşeyde bir öğretene ihtiyaç duyduğumuz gibi,burada da bize bir rehber, öğreten, örnek kişi olmazsa biz hiçbir konunun içinden çıkamazdık.Ve bu örnekleri hiç bir şaibeye karışmadan bu günümüze kadar ulaştıran çok büyük alimlerle,kitap ve delilleriyle gelinmiştir.şaibeli olanlar zaten söyleniyor.Sahih olan hadislerden konuyu daha net ve detaylı anlamak için bakmak gerek.

  Peygamberler allahın emirlerini söyler,bundan dolayıdır hiçbir söylediği kuranla çelişmez.Peygamber sözlerini önemsiz görmek bu konuda içinden çıkılmaz yanlışlara sürükler bizi.

  Bu zamanlarda konunun ehli olmayan insanlar ,Her sureden bir ayet çekip yorum yapma işini ne kadar kolay yapılıyorlar şaşıyorum.Alimlerin bile söylediklerine senetleriyle bakılır.delil gösterir.Surelerdeki ayetlerin önüne arkasına bakarak burada konuyu aktarmak gerek.Bazı surelerin ayetlerinde namaza yaklaşma diyor.Namaz kılmayalım mı ozaman? Ama önüne ve arkasına bakarsan sarhoşken yaklaşma diyor.ayetlerde anlam bütünlüğü vardır.Sahih olan hadislerden ve tefsirlerden konuyu daha net ve detaylı anlamak için bakmak gerek.

  Mesela;

  Kuranı kerimde namaz, 100 ün üzerinde yerde geçer.Nasıl kılınacağı yoktur.Peki biz namazı neye göre ve nasıl kılacağımızı nereden biliyoruz? Cebrail a.s ,efendimiz a.s ma bizzat namaz kılmayı öğretmiş ve bu gibi konuların çoğu bize Hz aişe gibi güvenilir kaynaklardan nakil olmuştur. (Hadislere senetleriyle bakmak gerek,Bu nakillerin nasıl geldiğini araştırırsanız güvenilirliğini anlarsınız)

  Kapanma konusuda bu şekildedir.Kuranda kapanma üzerine emirler vardır ve bunu Kuranın uygulayıcısı ve bizlere fiili uygulama gösteren peygamber efendimiz a.s mın eşleri ve çeşitli örnekleri bugünümüze kadar güvenilir olan kaynaklardan bizlere nakil olmuştur.
  Konuyu bu bakış açısıyla değerlendirirseniz, bizleri daha doğru bakış açısına ulaştıracak inşaallah.
  Kapanma konusunda olması gereken;

  Vücüt hatları belli olmayacak şekilde kalın,geniş ve yüz,el,ayak bileklerine kadar örtünmesi.Kadınların başörtüleri gögüslerinide kapatacak şekilde örtmeleri.

  Bu konuda gerçekten isteyen zaten araştırır bulur.Bu arada bu tip konuları internetten aramak yerine çok sağlam kaynaklardan direk bakmak gerek.Çünkü bizim gibi konulara hakim olmayan kişilerin; isteyenin istediğini yazdığı ,doğruyu yanlışı birbirine karıştıran insanların yorumları, kitapları bu ortamlarda çok var.Bunlardan doğruyu bulmak çok zor ihtimal.
   
 9. a

  ahmet m. Misafir

  Hakan kardeş,
  Lafı anlatmışsın Uzunca sonra da bilene sormak gerek lafını ortaya atmışsın. Bilmiyorsan konuya dahil olma.
  Bir yıl önce nerde ne yaptığını hatırlamayan insan, peygamberin vefatından 250 yıl sonra Buhari denen adam ben hadisleri topladım demiş.
  Dikkat et bak 250 yıl sonra.

  Gelelim peygamber niye gönderilmiş. Kuranı aktaracak bir insan gerekiyordu. Ona da peygamber deniyor işte. Atalarının sana öğretemediği dini sen öğren bence.
  Peygamberin 1400 küsür sene önceki yaşantısının günümüze kadar doğru gelebilmesi imkansız. Çalıştır beyninİ biraz. Kuran sana tam olarak, eksiksiz olarak yeter. Ta okursan
   
 10. s

  sin1203 Misafir

  bikere sen saygiyi ogren ilk once.
  buhari babanin oglumu o adam diyosun.
  peygamber denmez hz.peygamber denir git saygiyi ogren ondan sonra yorumlara katil terbiyesizlik yapma.biraz ikra ikra...
   
 11. ğğğ

  ğğğ Misafir

  salakmısın sen kendinde değilsin galiba
   
 12. Murat

  Murat Yönetici

  Cenabı Allah her şeyden önce birbirinizi sevin demiştir.
   
 13. a

  anonim Misafir

  Bence önce ayetin çiktiğı zamandan önce kadinlar nasıl giyiniyordu önce ona bakmak lazim. Burda örtü degilde başörtü denildiğine göre ayet ciktigi zaman bayanlar demekki başlarını zaten örtüyordu. Bu ne demek oluyor? Ayetten önce başörtüsü vardi fakat baş örtünme zorunluluğu yoktu. Bu demek oluyorki gögsünüzü ( zaten kullanilan) baş örtüsüyle örtün. Bu ayette başin örtülmesinden değil gögsün örtülmesinden bahsediluyor. Buda zaten kullanilan başörtüsüylede olabilir beya baska bir örtüylede.
   
 14. H

  Hâfız Misafir

  Humur kelimesi "hımâr" kelimesinin çoğuludur. Anlamı başörtüsü demektir. Ha, unutmadan "eşek" anlamına gelen Türkçe'den de bildiğimiz "Ha" sesiyle başlayan kelimeyle karıştırmayın; o kelime eşek, merkep demektir. Bakın bir "nokta" anlama ne kadar tesir ediyor! Siz de lütfen, noktasına kadar Kur'an'ı bilmeden fikir yürütmeyin!

  Cuyûb da "Ceyb" kelimesinin çoğuludur. Göğüs, gerdan, yaka gibi anlamlara gelir.

  Yani, bu açıklamalardan sonra, Ayetin anlamı açık şekilde şöyle olur: "O kadınlar başörtülerini göğüslerinin (gerdanlarının) üzerine indirsinler (baş ve saçlarını örten başörtüleri, gerdanlarını ve boyunlarını da kapatsın.)"
   
 15. örtülü bayan

  örtülü bayan Misafir

   
 16. T

  TrHakan Misafir

  Çok güzel bilgiler bunlar.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Ekim 2015
 17. A

  Ali Talip Konar Misafir

  Yanlis anlamadiysam , Humar kelimesi arapcada ortu anlamina geliyor.Harf degisince cogula doniyor. Ortu deniyor ama basortusu demesi icin arapca "res" ile vurgulamasi gerekmezmiydi ? Himarurres gibi. Abdest alma ile ilgili bolumde basin sivazlanmasi icin "res" kullanilmis. Bence aslinda bundan da once cahiliye doneminde sozkonusu cografyanin insanlari ne giyiyordu , nasil giyiniyordu ? Bunu sozkonusu alanda uzmanlasmis kisilere sormak lazim ki muslumanlarin ortunmesi istendi? Nereler acikta idi ki ortunmesi istendi. Arap yarimadasinin yuzme mesafesinde komsulari Sudan, Kenya ki bugun bile nasil bir giyim tarzi oldugu hepimizin malumu. Sozkonusu acik bolgeler bir erkek icin tahrik edici olmali ki istenmis. Sac yada bas tahrik edici midir ?Acaba kastedilen ortu butun vucudu kapatan bir ortu olupta boyna yada yakaya kadar kapatin anlaminda mi kullanildi.Gerci sozkonusu cografya iklim ve cok tozlu olarak erkeklerin dahi basa ortunun kullanildigi bir bolge ama bugun ama diger taraftan eger sacin gorunmesi tahrik edici olarak ele aliniyorsa bunun erkekler icin de gecerli olmasi gerekmiyor mu ??
   
 18. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Basörtu konusu ile ilgili gayet bilgilendirici acik ve net bilgilendirme olmus. Siyasetcilerin bu konu ile ilgili yaptiklari tartismalar gereksiz, Kuran'in ne dedigi önemli.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş