1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kuran'da Adı Geçen Peygamberlerin İsimleri Nelerdir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Kuran-ı Kerim'de adı geçen bir çok Peygamber vardır, Her dinde olduğu gibi elçilerin yeri ve önemi büyüktür, bu yüzden kutsal kitabımızda bilinmesi gereken Peygamberlerin isimleri bir çok Surede adı geçer ve bu kutlu elçilerin kıssaları ile Allah c.c bizlere öğütler vermekte. Bize bildirilene göre ilk Peygamber Hazreti Adem'den İslam Dininin son Peygamberi olan Hazreti Muhammed'e Sav kadar ismi zikredilmemiş bir çok Peygamber gönderilmiştir.

  Gönderilen elçilerin sayısı hep Hadis kaynaklıdır.. Bu nedenle gönderilen peygamberlerin sayısı hakkında Kuran'da hiç bir bilgi bulunmamaktadır. Hz. Muhammed Sav. bildirdiğine göre gelen nebilerin, Peygamberlerin yani elçilerin sayısının toplamda 124.000 olduğu, bunlardan 315 tanesinin Resul olduğu bildirilmiştir..

  Bir Kuran-ı ifadeye göre Hazreti Adem'den Hazreti Muhammed Sav. kadar gönderilmiş peygamberlerin hepsine inandım, hepsinin hak ve de gerçek olduklarını kabul ettim demek İslama uygun olur.

  Kuran'da zikredilen yirmi beş tane Peygamber isimlerinden başka Kuran-ı Kerimde üç isim daha anılmıştır. Ancak bu isimlerim Peygamber mi, veli mi oldukları hakkında fikir ayrılığı bulunmaktadır.

  Kur'anı Kerim'de ismi geçen Peygamberlerin adları şunlardır;

  1. Adem.
  2. İdris.
  3. Nuh.
  4. Hud.
  5. Salih
  6. Lut.
  7. İbrahim.
  8. İsmail
  9. İshak.
  10.Yakub.
  11. Yusuf
  12. Şuayb
  13. Harun.
  14. Musa.
  15. Davud.
  16. Süleyman
  17. Eyyub.
  18. Zülkif.
  19. Yunus
  20. İlyas
  21. Elyesa
  22. Zekeriyya
  23. Yahya
  24. İsa
  25. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş