1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kuran ve Sünnete Göre Namaz Nasıl Kılınır?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Peygamber efendimiz nasıl Namaz kılardı, Sahih Hadislerle Namaz Kılma, Peygamberimizin Namaz Kılma Şekli
  Soru: Bir kardeşimiz:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in namaz kılma şekli nasıldır? Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in bir hadisinde şu şekilde geçiyor:
  “Beni nasıl namaz kılıyor olarak gördüyseniz öylece namaz kılınız.”
  Buhari: 6003
  Bu hadise göre bayanların namaz kılma şekli, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kıldığı gibi mi olması gerekiyor?” diye sormuş.
  Cevap: Evet, bayanların namaz kılma şekli Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in kıldığı gibi olması gerekiyor. Namaz kılmanın şeklinde erkekle kadın arasında hiçbir fark yoktur. Çünkü bu Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in emridir.
  Malik bin Huveyris (Radiyallahu Anh) şöyle rivayet etti:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Dönünüz ailelerinizin yanında olunuz. Onlara dini bilgileri öğretiniz. Beni nasıl namaz kılıyor olarak gördüyseniz öylece namaz kılınız. Namaz vakti geldiğinde içinizden biri ezan okusun. Yaşlınız da size imam olsun’ buyurdu.”
  Buhari (673) Müslim (674/292) Nesei (780) Tirmizi (205) İbni Huzeyme (396) Begavi (431Ahmed (3/436) Albânî (213 İrva)
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in namaz kılma şekline gelince şöyledir.
  1-Kişi namaz kılmak istediği vakit, önüne bir sütre koyarak yahut mümkünse bir duvara doğru kıbleye yönelir.
  Müslim: 499/241
  2-Elinin içi kıbleye doğru omuz veya kulak hizasına gelecek şekilde kaldırır ve Allah-u Ekber deyip İftitah tekbiri alır.
  Müslim: 390/22-23
  3-Sağ eli göğsüne gelecek şekilde, sol elin bileği üzerine koyar.
  Buhari: 755
  4-İftitah duasını okur.
  [h=1]سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمَدِكَ وَتَباَرَكَ اسْمُكَ وَتَعاَلىَ جَدُّكَ وَلاَ إِلهَ غَيْرُكَ[/h]Veya sahih hadislerle sabit diğer başka dualardan dilediğini okur.
  Tirmizi: 243
  5-Taşlanmış şeytandan Allah’a sığınıp, Fatiha’yı okur ve Âmîn diyerek bitirir. Sonra Kur’an’dan kolayına geleni okur.
  Ebu Davud: 775-4001, Buhari: 780
  6-Allah-u Ekber der omuz veya kulak hizasına gelecek şekilde ellerini kaldırır ve Rükûya eğilir, ellerini dizleri üzerine koyar ve Subhane Rabbiye’l-Azîm der.
  Müslim: 487/223, Ebu Davud: 745
  7-Semi Allah-u Limen Hamideh der omuz veya kulak hizasına gelecek şekilde ellerini kaldırır ve Rükûdan kalkar, sonra ayakta ikenRabbena Ve Leke’l-Hamd der.
  Buhari: 787
  8-Allah-u Ekber der secdeye eğilir. Yedi uzvu üzerine secde eder. Bunlar: yüz, burun, alın, iki el, iki diz ve ayakuçları. Topuklarını birleştirir. Parmaklarını birbirine birleştirerek ellerini kıbleye yöneltir. Dirseklerini yanlarından uzaklaştırır ve secdede Subhane Rabbiye’l-Ağla der.
  Ebu Davud: 734
  9-Tekbir alarak başını kaldırır. Sonra oturup sol ayağını yayar ve onun üzerine oturur. Sağ ayağını parmakları kıbleye gelecek şekilde diker. Ellerini uyluğuna ve dizinin üzerine koyar ve iki secde arasında iki kere Rabbiğfirli der.
  Ebu Davud: 727
  10-Allah-u Ekber der, birincisi secdede olduğu gibi ikinci kez secde yapar.
  11-Allah-u Ekber der ikinci secdeden kalkar. Birinci rekâtı kıldığı gibi ikinci rekâtı kılar. Ancak ikinci rekâta başlarken iftitah duasını okumaz.
  12-İkinci rekâtta ikinci secdeyi bitirdiği vakit, iki secde arasında oturduğu gibi tahiyyat için oturur. Sağ elinin şahadet parmağı hariç bütün parmaklarını yumar, başparmağı ve orta parmağını halka yapar dua ederken şahadet parmağıyla işaret edip hareket ettirir, şu teşehhüdü okur:
  [h=1]التَّحِيَّاتُ ِللهِ، وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّبَاتُ، السَّلاَمُ عَلَى النَّبِيِّ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكَاتُهُ، السَّلاَمُ عَلَيْنَا وَعَلَى عِبَادِ اللهِ الصَّالِحِينَ، أَشْهَدُ أَنَّ لاَ إِلهَ إِلاَّ اللهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ[/h]Sonra şu duaları da ekler:
  [h=1]اللَّهُمَّ صَلَّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيْدٌ مَجِيْدٌ. اللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا باَرَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيْدٌ مَجِيْدٌ[/h]Buhari: 6208
  Eğer üç yahut dört rekâtlı namaz kılıyorsa, teşehhütten üçüncü rekât için ayağa kalktığında, ellerini omuz veya kulak hizasına gelecek şekilde kaldırır ve anlatıldığı gibi namazını tamamlar. Selamdan önce dua eder, dört şeyden: Kabir azabından, Mesih-i Deccalin fitnesinden, hayat ve ölümün fitnesinden, günah işlemekten ve borçlu olmaktan Allah’a sığınır. Bunun duası şöyledir:
  [h=1]اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ القَبْرِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْمَسِيحِ الدَّجَّالِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْمَحْياَ وَالْمَمَاتِ، اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْمَأْثَمِ وَالْمَغْرَمِ[/h]Bundan sonra sağına ve soluna selam verir.
  Buhari: 820

  [​IMG]
   
 2. a

  abrek Yeni Üye

  paylaşımınıza saglık..
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  Aslında Namazın esasları belirli şu bozar bu bozar demek yerine biz böyle kılmayı uygun görüyoruz demek daha doğru.
   
 4. o

  omer Misafir

  seningibiler dini bozar delilli namaz kilma seklini gorup inede biz bunu uigun goruruz dersin allah sana hidayet etsin
   
 5. o

  omer Misafir

  seningibiler dini bozar delilli namaz kilma seklini gorup inede biz bunu uigun goruruz dersin allah seni hidayet etsin!!!
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş