1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kuran- Kerim'de Merhamet İle İlgili Ayetler

Konu, 'Ayet, Dua ve Hadis' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Kuran'da geçen merhamet ile ilgili bir çok ayet bulunmakta bu ayetler nelerdir kısaca göz atalım.

  Yüce kitabımız yol göstericimiz olan Kuran-ı Kerim'de geçen merhamet ile ilgili ayetlerden bazıları şöyledir.

  Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ şöyle buyuruyor;Allah a ve Rasulüne itaat edin! Umulur ki merhamet olunursunuz.
  [​IMG]
  Âl-i İmran süresi 132.sayfa

  Cerir bin Abdullah Radiyallahu Anh şöyle dedi:

  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

  İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez!

  Buhari 13/6005, Müslim, Tirmizi

  Bu kuran bizim indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.Şu halde ona uyun ve Allahın buyruklarına karşı gelmekten skaının ki size merhamet edilsin.

  Ey Rabbimiz Bizi doğru yola eriştirdikten sonra kalplerimizi hakikatten saptırma ve yüce katından rahmetini bağışla.Şüphesiz ki Sen lütuf sahibisin

  Ne zaman ki (yaptıklarından dolayı pişmanlık duyup, başları) elleri arasına düşürüldü ve kendilerinin gerçekten şaşırıp-saptıklarını görünce: "Eğer Rabbimiz bize merhamet etmez ve bizi bağışlamazsa kesin olarak hüsrana uğrayanlardan olacağız" dediler. (A'RAF SURESİ / 149)

  (Musa yalvarıp) Dedi ki: "Rabbim, beni ve kardeşimi bağışla, bizi rahmetine kat. Sen merhamet edenlerin en merhametli olanısın." (A'RAF SURESİ / 151)

  Umulur ki, Rabbiniz size merhamet eder, fakat siz (bozgunculuğa) dönerseniz biz de (sizi aşağılık kılmaya ve cezalandırmaya) döneriz. Biz, cehennemi kafirler için bir kuşatma yeri kıldık. (İSRA SURESİ / 8)

  Dedi ki: Bugün size karşı sorgulama, kınama yoktur. Sizi Allah bağışlasın. O, merhametlilerin (en) merhametlisidir." (YUSUF SURESİ / 92)

  Kendisine ulaşmadan canlarınızın yarısının telef olacağı şehirlere onlar, ağırlıklarınızı taşımaktadırlar. Şüphesiz sizin Rabbiniz şefkatli ve merhametlidir. (NAHL SURESİ / 7)

  Veya onları bir korku üzerinde yakalayı vermesinden (mi emindirler)? Öyleyse Rabbin, gerçekten şefkatli ve merhamet sahibidir. (NAHL SURESİ / 47)
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Murat

  Murat Yönetici

  Kuran merhamet demek zaten şifa demek bir çok ayet daha vardır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş