1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

“Kunduz Ailesi” adlı hikâye; Kunduz Şarkısı

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  Serbest Zaman:


  Çocuklara bir gün önce söylenen anne ya da babalarıyla hangi işi yaptıkları sorularak anlattırılır. Meslekler köşesine önceden steteskop, polis şapkası (bu mesleğe sahip velilerden istenebilir) vb. ile zenginleştirilir. Doktorların işleri, öğretmenlerin işleri anne ve baların işleri, polislerin işleri üzerinde konuşularak bunlar işlerini güzel yapmazsa neler olabileceği üzerinde durulur. Çocukların görüş ve düşünceleri alınır.


  Sanat:


  Anne, baba ve yavru kunduz resimleri her bir çocuk için kesilerek hazırlanır. Hazırlanan resimler çocuklara dağıtılarak “Bu kunduz ailesine bir yuva yapmaya ne dersiniz?” yönergesi çocuklara sunulur. İzlenen belgeselde kunduzların yaptığı yuvalar yeniden gösterilerek, çocukların örnek almaları sağlanır. Çocuklar ağaç dallarından kunduz yuvaları yapmaları için yönlendirilir. Öğretmen de kendi hikâyesi için kunduz ailesinin yaşam şartlarına uygun bir düzenek hazırlar.


  Türkçe:


  “Kunduz Ailesi” adlı hikâye anlatılır.


  Kunduz Ailesinin hikâyesi orman ve nehir resmi çizilmiş bir düzenekte, yavaş yavaş baraj inşa edilerek (ağaç dallarını yapıştırmak için hamur kullanılabilir), sular dökülerek, evleri ıslanarak vb. gerçeğe benzer şartlar hazırlanarak anlatılır.


  “Kunduz ailesinin dev bir baraj yapması gerekiyordu. Herkes büyük bir dikkatle ağaçları kesiyor, nehre taşıyorlardı. Nehrin suyunu kesecek olan ağaçları yapraklardan oluşturdukları karışımla birbirine birleştiriyorlardı. Yavaş yavaş baraj yükseliyor, nehrin suyunun önü kesiliyordu. Ama içlerinden bir kunduz ağaç taşımayı hiç sevmiyor ve getirdiği azıcık ağaçları da araları açık bir şekilde barajın üzerine bırakıyordu. Yaşlı kunduzlar onu uyarıyorlar ‘Böyle yaparsan oluşturduğumuz setin arkasındaki evimize su girer ve orada yaşayamayız’ diye ikaz ediyorlardı. Ama bir türlü sözlerini dinletemiyorlardı. Bir süre sonra baraj tamamlandı. Kunduz Ailesi, evlerini barajın arkasına yaptılar ve bir süre geçtikten sonra yavrular dünyaya geldi. Günler huzur içinde geçiyorken bir sabah uyandıklarında evlerinin içine suların dolduğunu gördüler. Eşyalar suyun üzerinde yüzüyordu. Buna çok üzüldüler sebebini merak ediyorlardı. Hep beraber barajın olduğu yere gittiler. Gördükleri şey onları çok üzmüştü. Çünkü tembel kunduzun yaptığı yerden sular sızıyordu. Onun ağaç dallarını doğru yerleştirmemesi barajın içine su geçirmesine sebep olmuştu. Kunduz yaptığı bu davranışa çok üzüldü. Kendi işini güzel yapmaması herkesin evinin zarar görmesine neden olmuştu. Kunduzlar bir araya gelerek bütün zararı, işini ihmal edip iyi yapmayan kunduzun düzeltmesine karar verdiler. Barajı onarması, evlere giren suyu boşaltması, ıslanan eşyaları kurutması çok zaman aldı. Ve çok yoruldu. Her seferinde “Keşke önceden daha dikkatli olsaydım da bunlar başıma gelmeseydi.” diyerek pişmanlığını belirtti. (N.Şirin)


  Çocuklarla hikâyenin sonunda değerlendirmesi yapılarak yaptığımız şeyleri en güzel şekilde yapmak üzerine konuşulur. Sınıfımızda da eşyalarımızı ve oyuncaklarımızı bozan kişilerin kendilerinin düzeltmesi gerektiği üzerinde durulur.


  Müzik:


  Öğretmen çocukların önüne havuç koyarak aşağıdaki şarkıyı ritimli olarak söyler. Çocukların ellerine havuç vererek her kırt kırt kırt kısmında havuç yiyerek ses çıkarmalarını söyler.


  Öğretmen sözlerini söyler. Çocuklar havuçla kırt kırt kırt sesi çıkarırlar.

  Kunduzlar kemirirler kırt kırt kırt,

  Yıkar yıkar devirirler kırt kırt,

  Nehirleri çevirirler kırt kırt kırt,

  Suları biriktirip,

  Evlerinde minik kunduzları büyütürler kırt kırt kırt. (N. Şirin)

  Kunduzların ağaç, tavşanların havuç, farelerin fındığı kıtırdatarak yedikleri çocuklarla paylaşılır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş