1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir

Konu, 'Diğer Sağlık Alanları' kısmında selinay tarafından paylaşıldı.

 1. s

  selinay Yeni Üye

  Kulak Kirlerini Temizlemek
  Kulak Kirlerini Temizlemek Nasıl Olur
  Kulak Kirlerini Nasıl Temizlenir


  Buşon gerçek anlamda kir değildir. Dış kulak yolundaki cildin salgısıdır. Bu salgı dış kulak yolundaki cildi infeksiyonlardan korumaya yöneliktir ve dışarıdan gelen toz ile diğer partikülleri tutar. Dış kulak yolu cildindeki dışa doğru olan hareketlerle kulak kepçesine doğru atılır. Kulak salgısının koyu olması, tozlu ortamlarda bulunma veya salgının dışarıya atılmasına engel faktörler birikime yol açarlar.

  Kulaklarınızı hiç bir zaman temizlememelisiniz.Dış kulak yolunun en derin kısmında kulak zarı bulunur. Kulağı temizlemek için sokulacak herhangi bir cisim kulak salgısını zara doğru itebileceği gibi kulak zarına da zarar verebilir. Ucu pamuklu kulak temizleme çubuğu kullanan kişiler, pamuğun ucuna sıvanan salgıyı görünce temizlediklerini düşünürler ancak salgının çoğunu zara doğru itmektedirler.

  Kulak salgısı normalde dışarı atılmasına rağmen bazı durumlarda kulakta birikerek tıkanıklığa yol açar. Buna şunlar neden olur:
  -Hastanın kulağını temizlemek için yabancı cisim sokması
  -Tozlu ve kirli ortamlarda çalışma
  -Dış kulak yolunda darlık nedeniyle buşonun dışarı atılamaması
  -Denize girme veya banyo sırasında dış kulak yolundaki az miktardaki salgının şişmesi

  Buşon temizlenmesi periyodik olarak yapılan bir işlem değildir. Ne zaman kulak tıkanıklığı yapacak duruma gelirse o zaman temizlenir. Bu süre bir kaç ay olabileceği gibi hiç temizleme de gerekmeyebilir .
   
 2. i

  irem Yeni Üye

  Kulak kiri için kulaklarınızı yıkatmanızı tavsiye etmiyorum
   
 3. a

  aydin10 Yeni Üye

  Ben Ento Kbb de kulağımı temizlettim ama suyla yıkama işlemi değil bu. vakumlanıyor. ve çok da memnunum.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş