1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kulak Kanaması Nedenleri

Konu, 'Kulak Burun Boğaz Tedavisi' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Özellikle Bebeklerde kulak kanaması ve nedenlerini merak edenler için kulak kanaması ve sebeplerini ele alan bir yazı paylaşmak istiyorum.

  [​IMG]
  Özellikle, çocuklarda genizle kulak arasındaki östaki borusu eriskinlere oranla daha kisa oldugundan basit bir nezle bile orta kulak iltihabina yol açabilir. Geniz eti problemi olan çocuklarda da östaki borusu kolaylikla fonksiyon disi kalabileceginden sık tekrarlayan orta kulak iltihaplari görülür.

  Akut kulak iltihabı (otitis media) dört temel şekilde olur:
  Seröz otitis media (sulu kulak iltihab)
  Akıntılı otitis media
  Akut pürülan otitis media (akut cerehatlı kulak iltihabı)
  Sekretuar otitis media (salgılı kulak ilthabı)

  Bu üçüncü türde orta kulak cerahatla dolar ve cerehatın basıncı kulak zarını patlatabilir. Neticede kan ve cerahat akar. Akut cerahatli kulak iltihabı en çok çocukları etkiler. Enfeksiyon virütik de olabilir. Bakteriden de kaynaklanabilir.

  Delinen Kulak Zarı:
  * Bazılarının iyileşmesi aylar sürse de, çoğu kulak zarı delikleri delindikten birkaç hafta sonra kendi kendilerine kapanırlar. İyileşmeleri esnasında kulak sudan ve darbeden korunmalıdır. Kendi kendine kapanmayan zar deliklerinde operasyon gerekebilir.

  * Kulak zarindaki delinmeler vücut tarafindan hizla tamir edilir. Ancak kulak zarinin tek görevi isitme ile ilgili olmayip dis ortamdan kulagi koruyan, mikroplarin, suyun ve tozun orta kulaga girmesini engelleyen bir bariyer görevi de vardir. Delik kulak zarindan içeriye giren su nedeniyle orta kulakta mikroplarin üremesi son derece kolaydir. Siklikla iyi tedavi edilmemis ve iyi korunmayan kulak zari deliklerinde hastaliga orta kulakta iltihap ve buna bagli kronik degisiklikler, isitme kaybi, bas dönmesi eslik edebilir.

  Benim anladığım kadarıyla kulakta biriken cerahat kulak zarını patlatmış vs bu durum birçok yerde okuduğuma göre bu aşamadaki bir enfeksiyon için normalmiş hatta bazen doktor tarafından bile zara kesi atılarak yapılabiliyormuş yani senin bir suçun yok bu durumda kendini suçlama. Antibiyotiklerinize aksatmadan devam edin, kulağına ılıtılmış bir bez yada ılık su torbası koyabilirsin iyi gelir. Kulak zarının delinmesi ile birlikte orta kulaktaki basınç azaldığı için ağrısı da azalmıştır ve büyük ihtimalle Çağan şimdi daha rahattır. Kulağına su kaçmamasına dikkat et, havuz deniz vs sokma bir müddet. Çok geçmiş olsun tekrardan, acil şifalar.

  Bir de aklıma gelmişken, çocukların hatta kendinizin bile kulağını temizlerken kulak çöpünü kesinlikle kulak deliğine sokmayın. Sadece kulağın dış kısmındakı kıvrımları silmek kulak temizliği için yeterlidir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. G

  Güliz Yeni Üye

  kulak problemi çekmiş biri olarak kulaklarıyla ilgili sorun yaşayanlar kulaklarını ihmal etmesinler ameliyat durumu bile söz konusu olabiliyor ihmal sonucunda
   
 3. B

  BELGİN Yeni Üye

  Bebeklerde iç kulak kanaması çok sorun yaşatmakta.
   
 4. Nursena

  Nursena Admin

  Kulağınıza hiçbir zaman hiçbir şey sokmamanız önerilir. Çünkü bu harekette kulak zarını parçalama riski vardır. Bazen kulak zarı, pamuk sarılmış ufak kulak temizleme saplarıyla veya küçük sivri şeylerle temizlenirken veya kaşınırken delinebilir. Diğer delinme sebepleri kulağa atılan bir tokat ve patlamalar olabilir. Her ikisi de kulaktaki hava basıncında ani olarak değişiklik yapar.

  Belirtiler

  - Kulak ağrısı

  - Kısmi işitme kaybı

  - Hafif kulak kanaması veya akıntısı.

  Orta kulaktaki bir enfeksiyon (bk. Kulak iltihabı) kulak zarında iltihap yapabilir, hatta zarı kısmen tahrip edebilir. Kulak zarı delinmesinin en sık görülen sebebi budur. Ufak delikler kapanabilir. Ancak büyükler kapanmaz ve mikroplu maddelerin orta kulağa girmesine neden olur.

  Teşhis

  Eğer kulağınızda bir gün içerisinde,giderek artan bir ağrı ve işitme kaybı olursa ve bu durumun ardından kulağınızda kanama ve kanama sonrasında ağrının hafiflediğini görürseniz,kulak zarınız orta kulak iltihabı sonucu yırtılmış olabilir. Hemen doktorunuza başvurun.

  Doktorunuz,kulak kanalının görülmesini sağlayan bir alet olan otoskopla kulağınızı muayene edecektir; kulak zarınız delinmişse, yırtık alanı ve orta kulaktaki kemikler (kulak zarının arkasında olan) görülecektir.

  Yırtılmış bir kulak zarı,özellikle başlangıçta,çok ağrılı olabilir. Bazen yırtıklar herhangi bir sorun yaratmadan kendiliğinden iyileşmektedir; bu durumda işitme kaybı olmamakta ya da çok az olmaktadır. Geniş yırtıklar tekrarlayan orta kulak iltihabına neden olabilirler.

  Tedavi

  Eğer kulak zarınızın yırtıldığından kuşkulanıyorsanız hemen doktorunuza başvurun, Başlangıçta aspirin veya diğer bir ağrı kesiciyle ağrınızı hafifletebilirsiniz. Kulağın üzerine konulacak ılık(sıcak değil) ve kuru bir bez de yardımcı olacaktır.

  Doktorunuz, orta kulakta enfeksiyon gelişmesini önlemek için bir antibiyotik verebilir. Bazen kulak zarı iyileşirken, deliği kapamak için bir parça plastik ya da kağıt ile yama yapılabilir. Ayrıca iyileşme sürecinde kulağınızı kuru tutmanız gerekir.

  Kulak zarınız genellikle iki ay içerisinde iyileşir. Bu süre içinde iyileşmezse, doktorunuz yırtığı onarmak için küçük bir ameliyat önerebilir.
   
 5. Nursena

  Nursena Admin

  Kulak kanaması ve kulak akıntısı çok olanlar hekimlerine danışmalılar.
   
 6. Kelebek

  Kelebek Yeni Üye

  canım çok teşekkürler kulak kanaması ve nedenlerini anlatan güzel makale.
   
 7. _

  _Caroline_ Yeni Üye

  Özellike toroslardan geçerken kulagımda basınç oluyor bu normalmidir?
   
 8. n

  neval Yeni Üye

  Bazen basınç nedeniylede kanıyor. Yararlı bilgiler tşk.
   
 9. Murat

  Murat Yönetici

  Eğer kulakta enfeksiyon yoksa, bu kanama (baş ağrısı da tanımlıyorsunuz) tansiyonunuzun yükselmesine (hipertansiyon) bağlı olabilir. Bu durum çok önemli... Mutlaka Kulak Burun Bogaz Uzmanına muayene olmalısınız.
   
 10. A

  Abdullah Yeni Üye

  kulak akması kulak kanaması gibi sorunlar mutlaka aile doktoruna başvurmalıdırlar...
   
 11. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  Kulağımın hemen altından yara çıktı
   
 12. t

  tazmanya Yeni Üye

  Sağlık kulaktan başlar iyi bir kulak ile bir çok sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.
   
 13. K

  Kaan Misafir

  Kulağım son zamanlarda çok kirleniyordu kulaklıkla şarkı dinliyordum ağrımaya başladı bugün kulağımı temizledim sol kulak için 3 kulak çöpü gerekti ve kir olabilir bilmiyorum biraz kan vardı kulak çöpünde napmalıyım sol kulağımdı galiba 2 veya 3yıl önce delik olduğunu öğrenmiştik öğrendikten bi 6 ay sonra doktora gitmiştik deliğin kapandığı söylemişti son zamanlarda çok kirlenmesi ve kan bana yırtıldı gibime geliyor ciddi birşey değildir umarım
   
 14. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Guzel ve detayli bir anlatim yapilmis resimlerle birlikte , konuyu begendim . Bebeklerde baya rastlanan bir durum bu .
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş