1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

“Küçük Tren” adlı şarkı; “Kokulu Kavanozlar” adlı etkinlik

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

 1. Hayal Gemisi

  Hayal Gemisi Yeni Üye

  “Küçük Tren” adlı şarkı ritim aletleri ile söylenir.

  Küçük Tren

  Çuf çuf çuf! / Küçük trenim öttü. / Küçük cüce bacasından, / Büyük dumanlar tüttü. / Çuf çuf çuf! / Küçük trenim öttü.


  Öğrenciler tren olurlar ve hareket ederler. Bu arada birbirlerinden ayrılmadan baştaki vagon (baştaki öğrenci) sondaki vagonu (sondaki öğrenci) yakalamaya çalışır. Yakalanan öğrenci trenden ayrılır. En son kalanlar oyunu kazanır. Daha sonra çocukların önüne oyuncak at, ördek, araba, bebek, ipli kukla konur. Hep birlikte bu oyuncakların öykünmeleri yapılır.

  Sonra sırasıyla çocuklardan bu oyuncaklardan hangisini sevdilerse onun öykünmesini yapmaları, diğer çocukların da öykünmesi yapılan oyuncağı tahmin etmeleri istenir.


  Fen Matematik- Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları- Alan Gezileri:


  “Kokulu Kavanozlar” adlı etkinlik öğrencilerle birlikte yapılır. Yeterli sayıda kapaklı küçük kavanoz, kahve, nane, soğan, sarımsak, karabiber, limon, portakal, elma, turşu vb. koku veren yiyecekler, kavanozları içine koymak için bir karton kutu kullanılır. Yukarıdaki yiyeceklerden birer numune alarak gazlı beze sarıp her biri ayrı kavanoza konulur. Kavanozların kapaklarını kapattıktan sonra karton kutuya yerleştirilir. Hazırlık bittikten sonra çocuklarla burnumuzun koku almanın dışında ne işe yaradığı tekrar hatırlatılır.

  “Burnumuzun ne kadar iyi koku aldığını bir oyunla denemek ister misiniz?” diyerek çocukların merakını uyandırır. Kavanozların kapağı sıra ile açarak çocuklara koklatılır. İçinde ne olduğunu tahmin etmeleri söylenir. Çocukların tanımakta zorlandığı yiyecek hakkında ipuçları verilir. Öğretmen büyük boyda hazırladığı 1 rakamının yanına ikişer tane ve birer tane oyuncak konulur.

  Öğretmen çocuklara 1 tane oyuncağı 1 rakamının yanına koymaları yönlendirmesi yapar.


  “Oyuncak arabaya neler eklesek onu, bir uçağa dönüştürebiliriz? Bir oyuncak olsaydın, sahibinin seni nasıl kullanmasını isterdin?” soruları çocuklara sorulur. Bu konu ile ilgili görüş ve düşüncelerini anlatmalarına fırsat verilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş