1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kot pantolan giymek haram mı ?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdulkerim Yeni Üye

  Kot Pantalonla Namaz kılınmasının Namaza bir manisi var mıdır? Kot pantolan giymek haram mı ?Jean pantolon giymek caizmidir. islam dininde Giyim tarzı nasıl olmalı bu konu ilgili hadisler nelerdir?
  [​IMG]
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Islâm'da elbise çeşitleri teker teker sayılıp her birerlerinin hükmü ayrı ayrı bildirilmiş değildir. Asırlar boyunca binlerce çeşit elbise ortaya çıktığına ve çıkacağına göre bu zaten mümkün de değildir. Ancak Islâm'da her şey için olduğu gibi elbise için de genel kaideler vardır. Her ortaya çıkan elbise çeşidini alimlerimiz o kaidelere göre değerlendirirler.

  Buna göre erkek için: Avretini örtecek sıcak ve soğuğa karşı koruyacak kadarı farzdır. Zaruret miktarını aşıp bir müslüman olarak görünümünü güzelleştirecek miktarı yerine göre izar rida cübbe gömlek ve sarıkla takımı tamamlaması müstehaptır. Çünkü Allah (cc); nimetinin belirtisini kulunun üzerinde görmekten hoşlanır (Fetavay-ı Ankaravî I/167).

  Rasulüllah Efendimiz (sav): "Elbisenizi güzel yapın eşyanızı düzgün tutun ve insanlar içerisinde beyaz tepecikler gibi olun" buyurmuşlardır. Özellikle cuma ve bayramlarda muhtaçları rahatsız etmeyecek ölçüde temiz ve yeni giymek mubahtır. Tamamen kırmızı ve bazılarına göre sarı renkte elbiseler giymek mekruhtur kibir caka ve yabancı kadınlara güzel görünmek gayesi ile giyilen gayrı müslimlerin özel elbiselerine benzeyen ve saf ipekten dokunmuş elbiseler ise haramdır.

  Avret olan bölgelerin rengini gösterecek ölçüde şeffaf olan hiç giyilmemiş sayılır (haramdır). Kalın olmakla beraber yine avret mahallerinin şeklini belli edecek ölçüde dar olan elbise giymek mekruhtur. Baş kol vb. avret olmayan organların açık ya da kapalı olması müslümanların örfüne göre hüküm alır. Müslümanlarca anormal görülen yerde mekruh görülmeyen yerde mübah olur (Satıbî el-Muvaffakât; ).

  Buna göre kot pantolon giyilmesinde bir mahzur olmamakla beraber:

  l. Bazan vücuda yapışır ölçüde çok dar olarak giyildiği

  2. Ve müslümanlarca genellikle hoş karşılanmadığı için mekruh olmaktan yani hiç bir sakıncası yoktur denilmez.(Allah'u a'lem).

  Bu iki durum ortadan kalkarsa yani dar olmaması ve bulunduğu toplumda kınanmaması halinde giyilmesinde bir sakınca yoktur.

  Dar bile olsa kot pantolonla kılınan namaz geçerlidir.
   
 3. a

  aysima Yeni Üye

  Giyilen giyisi ne olursa olsun ister kumaş ister kot vücut hatlarını belli ettiği sürece elbetteki günahtır
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş