1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kösedağ savaşı ve sonuçları nelerdir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  26 Haziran ve 3 Temmuz 1243 tarihleri arasında Anadolu Selçuklu Devleti ve Moğol İmparatorluğu arasında olan savaşa Gürcüler ve o zamanların Trabzon İmparatorluğunun Selçukluya desteği ile olmuş II. Gıyaseddin Keyhüsrev komutasındaki ordu Baycu Noyan komutasındaki Moğol ordusuna karşı 80.000 askeri olmasına rağmen 30.000 Moğol askerinin büyük başarısı ile Kesin Moğol İmparatorluğu zaferi olarak tarihe geçmiştir.
  kösedag savaşı.jpg
  * Anadolu Moğolların hakimiyetine girmiş ve Türkiye Selçukluları Devleti Moğollara bağlı hale gelmiştir.

  * Trabzon Rum İmparatorluğu ve Ermeni Krallığı Selçuklu hakimiyetinden çıkmış olup, Anadolu'nun batı kısımlarında bağımsız Türk beylikleri kurulmuştur. Böylece Anadolu'da kurulan Türk siyasal birliği de bozulmuştur.

  * Anadolu’da can ve mal güvenliği kalmamış, ticaret faaliyetleri durma noktasına gelmiş ve üretim azalmıştır. Bu durum Anadolu halkının ekonomik hayatını olumsuz yönde etkilemiştir.

  * Anadolu'daki önemli bilim, sanat ve ticaret merkezleri tahribata uğramış, kültürel gelişmeler durmuştur.

  * Moğolların baskısından kurtulmak isteyen Türkmenler Anadolu'nun batısında yoğunlaşmışlardır. Türk kültürü Anadolu'nun batısında da yayılmıştır.

  * Merkezi otoritesini kaybeden Anadolu Selçukluları dağılma ve yıkılma sürecine girmiştir.
   
 2. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  3 katı orduyu yenmişler adamlar ne kadar akıllıca savaşmış ise.
   
 3. g

  gaziyan Misafir

  Selçuklu ordusu bozguna uğradı diye bir şey yok. doğru dürüst bir savaş olmamıştır. tecrübesiz sultanın savaş meydanını terketmesi durumu değiştirmiştir. Beş bin kişilik Selçuklu öncü kuvveti (gaziyan) Moğol ordusuna saldırmış, çarpıp bir müddet savaşıp, kaybeder gibi geri dönmek, Moğolları peşine takmak istemiş ama Moğollar buna aldanmamışlardır. Geriye çekilen gaziyanları ok yağmuruna tutmuştur. İşte burada 3700 kişi şehit olmuş, başkada bir çarpışma (çok küçük bir çatışma hariç) olmamıştır. Zamanın etkili Türkmen süvari gücü savaşa bile dahil olamamıştır. Ölen Moğol asker sayısı Selçuklu askerinden çok daha fazladır. Olay budur. Saygılar.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş