1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Konu, 'Evcil Hayvanlar' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?
  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi İçin Neler Yapılmalıdır ?
  Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Esnasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir ?

  Köpekler Tuvalet Eğitimi
  Eve aldığınız yavru köpeğin sık sık eve çiş ve kaka yapmasından şikayet ediyorsanız, ona tuvaletini tutmayı öğretmelisiniz.
  İdrar kesesindeki kaslari henüz tam olarak gelişmediğinden köpeğiniz idrarını tutamayabilir. Bu yüzden de evin hemen her yerine çişini yapabilir. İşe alkol bazlı bir temizlik maddesi ile evinizi ve özellikle de çiş veya kaka yaptığı yerleri temizlemekle başlayın.
  Tuvalet eğitimine, köpeğiniz yaklaşık dört haftalık olduğunda başlayabilirsiniz. Ona bir oda ya da odanın bir bölümünü ayırın. Burası artik onun yemeğini yediği ve uyuduğu yuvası olsun. Yemeğini ve suyunu günde 3-4 kez olmak üzere belli öğünlerde verin. Öğünlerin saatleri mümkünse aynı olmalı ve öğünler arasında beslenmemelidir. Bu dönemde köpeğinizin evin diğer bölümlerine girmesine izin vermeyin.
  Yavru köpekler tuvalet ihtiyaçlarını genellikle uykudan uyandıkları zamanlarda veya yemeklerini yedikten yaklaşık bir saat içerisinde gidermek isterler. Her yemekten veya uykudan uyandıktan sonra köpeğinizin odada yerleri kokladığını gördüğünüz ya da tuvaletini gidereceğini anladığınız anda, onu aynı odanın bir başka köşesine hazırladığınız bir kaç gazete üzerine koyun ya da bahçeye çıkartın. Yavru sizin istediğiniz yere tuvaletini yaparken yumuşak bir ses tonuyla ona olumlu bir şey yaptığını hissettirin. Odada bulunan kirlenmiş gazeteyi de en alta yerleştirin ki bir dahaki sefere çiş yapacağı yeri kolayca bulabilsin.
  Dışarı çıkma veya gazeteyi kullanma eğitimleri istediğiniz düzeyde devam ediyorsa iki haftalık bir süre sonunda köpeğinizin evin diğer bölümlerini tanımasına gözetim altında olmak kaydıyla izin verebilirsiniz. Burada amacınız , evinizin aynı zamanda onun yuvası olduğu bilincini vermeniz olmalıdır. Çünkü köpekler yaşadıkları yuvaya pislemezler.
  Bütün bu çabalarınıza rağmen köpeğiniz gazeteye yapmayı öğrenemiyorsa, istemediğiniz yerlere tuvaletini yapıyorsa çareleriniz tükenmiş değildir. Gazete üzerine dökeceğiniz idrar esansları size yardımcı olacaktır. Eğer onu çiş yada kaka yaparken yakaladıysanız, asla onu dövmeyin, sadece otoriter bir ses tonuyla uyarıp, yine de yapmasını istediğiniz yere götürün. Onu korkutmak, burnunu sürtmek faydasız yöntemler olacağı gibi, köpeğinizin size güveninin sarsılmasına neden olacaktır.
  Özet olarak yavru köpeğinize yemeklerini günün belli saatlerinde verin. Her yemekten sonra veya yavru uykudan uyandığı zaman, onu yapmasını istediğiniz gazetelerin üzerine koyun ya da bahçenize çıkarın. Tuvaletini tutmayı ögrendiği zaman onun evin diğer bölümlerine girmesine izin verebilirsiniz.
  Yine de başarısız olduğunuzu düsünüyorsanız bir Veteriner Hekim'e danışın. Unutmayın ki tuvalet eğitimi yavru ile sahibi arasındaki iletişimin en önemli aşamasıdır.

  Tuvalet Eğitimi Esnasında Yapılmaması Gerekenler
  1.Tuvaletini kaçıran köpek kesinlikle dövülmez, hırpalanmaz.
  2.Daha az tuvalet yapsın diye yemeği ve suyu asla azaltılmaz, kesilmez. Köpeklerin su kapları daima temiz suyla dolu olmalıdır.
  3.Ceza olsun diye köpeğin burnu idrarına ya da kakasına sürtülmez.
  4.Köpek yanlış yere kaka patıysa gazeteyle poposuna vurulmaz.
  5.Köpekler tuvaletlerini yapacakları zaman sizin onu görmenizden rahatsız olabilir bu nedenle size sırtını dönerek tuvalet pozisyonu alabilir. Bu durumda onu rahatsız etmemelisiniz.
  6.Köpeğinizi tuvalet için dışarıya çıkartıyorsanız parklardaki kum havuzlarına ya da çocukların oyun alanlarına tuvaletini yapmasına izin vermeyiniz. Köpeğinizin dışkısını bir torba yardımıyla yerden alıp ağzını iyice bağlayarak çöpe atınız.
   
 2. N

  Nida Yeni Üye

  Tuvalet eğitiminde yapılması gerekenlere uyarsanız köpeginiz bir süre sonra tuvalet eğitimini almış olur
   
 3. A

  ALi_TAYFUR Misafir

  ama benİm kÖpegİm oyle bİr Şey yapmiyorr

   
 4. M

  Misafir Misafir

  Kolay verilmez sevilen köpekler
   
 5. Murat

  Murat Yönetici

  Benim köpeğime verdiğim eğitim ile evi hiç kirletmiyor, biraz zaman ayırmanız ve anlayış göstermeniz sorunu çözecektir.
   
 6. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Bircok insan köpeklere bu tur davranislari ögretmenin mumkun olmadigini dusunuyor ancak yazildigi gibi mumkun. Sadece biraz zaman ayirmak gerekiyor. Tesekkurler ;)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş