1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kolesterol Korkulu Rüyanız Olmasın!

Konu, 'Diğer Sağlık Alanları' kısmında ~Ecrin~ tarafından paylaşıldı.

 1. ~Ecrin~

  ~Ecrin~ Yeni Üye

  Kalp ve damar hastalıklarının baş sorumlusu olan kolesterol nedir ve hayatımızı nasıl etkiler?
  Kolesterol Korkulu Rüyanız Olmasın!
  [​IMG]

  Kolesterol, yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Vücudumuzda beyin, sinirleri kalp, bağırsaklar, kaslar ve karaciğer başta olmak üzere, tüm bedenimizde yaygın olarak bulunmaktadır. Vücudumuz kolesterolü kullanarak hormon, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bütün bu işlemler için kanda az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir.
  Eğer kanda olması gerekenden fazla kolesterol varsa, bu kan damarlarında birikir ve kan damarlarının sertleşmesine, daralmasına yol açar. Damarlar tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Kalp, beyin, böbrek gibi organlara kan taşıyarak, bu organların görevlerini yapmasını sağlar.
  Kolesterol hangi organın damarında birikirse, o organa ait hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Örneğin, kalbi besleyen atardamarlarda kolesterol birikimi olursa, göğüs ağrısı, kalp krizi gibi sorunlar oluşur. Böbrek damarlarında biriken kolesterol, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine sebep olur.Kolesterolün yükselmesinin birçok sebebi vardır:
  Beslenme şekli:Kolesterol içeren besinler ve doymuş yağ tüketimi ile kanda kolesterol düzeyi artar. Beslenmenizde doymuş yağ ve kolesterol miktarını azaltırsanız, kan kolesterol düzeyiniz de düşer.
  Vücut Ağırlığınız:Hafif şişman ve şişman olmak, kalp hastalıkları için risk faktörüdür. Kilonuz artıkça, kan kolesterol düzeyinde artış olur. Kilo kaybetmeye başladığınızda ise, kötü kolesterol ve trigliserid düzeyinde azalma, iyi kolesterol düzeyinde ise artma olur.
  Fiziksel Aktivite: Fiziksel aktivite yapmayanlar, kalp hastalıkları için risk grubundadırlar. Düzenli fiziksel aktivite ile kilo kaybı sağlanırken, kolesterol düzeyi de normale döner. Mutlaka günde 30 dakika fiziksel aktivite yapılmalıdır.
  Yaş ve Cinsiyet:Kadın ve erkekler yaşlandıkça kan kolesterol düzeylerinde artma gözlenir. Menopoz öncesi kadınlarda aynı yaş erkeklere göre total kolesterol düzeyi düşükken, menopoz sonrasında bu oran artışa geçer.
  Kalıtım:Genetik olarak vücudunuzun ne kadar kolesterol üreteceği şifrelendirilmiştir. Kolesterolü yüksek bireylerin ailesi de kontrol edilmelidir.

   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Sağlıklı olmak için Az yemek , az uyumak birazda spor yapmak yeterli.
  Çok yağlı yemeklerden kaçınmalıyız.
  Teşekkürler.
   
 3. ~Ecrin~

  ~Ecrin~ Yeni Üye

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş