1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Koleksiyon Nedir, Nasıl Yapılır? Koleksiyon Çeşitleri Nelerdir?

Konu, 'Koleksiyonculuk' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Toplanabilen ya da biriktirilebilen nesnelerin saklanması, gerekirse temizlenerek uzun süre korunması ile ilgili bir hobidir koleksiyonculuk. İnsanlardan bazıları koleksiyonculuğu boş zamanlarını değerlendirebilecekleri bir hobi olarak yapmaktadırlar. Günlük işlerden tamamen ayrı bir uğraş olarak zaman harcanan koleksiyonculuk ilgi duyulan konuya göre görülüp öğrenilebilmektedir. Koleksiyonculuk ilk görülen şeyleri toplama şeklinde başlamış olup zengin bir biriktirme işleminin ardından koleksiyona dönüştürülmektedir. İlk başladığınız andan itibaren koleksiyon için gerekli yatırımı yapmanız gerekmektedir. Bilginiz ve ilginiz arttıkça koleksiyonunuz için ihtiyaç duyacağınız ekonomiyi harcayıp gerekli biriktirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

  Koleksiyon çeşitleri:

  Ekonomik ve en kolay temin edilebilecek koleksiyon materyali puldur. Türk ve yabancı pul çeşitleri arasından pul toplama işlemi ile koleksiyonunuza başlayabilirsiniz. Anma, özel gün, tematik, resmi gün, blok pul, damgalı ya da damgasız gibi ayrıntılara girerek pul toplayıp güzel bir koleksiyon yapabilirsiniz.

  Puldan sonra Türk ve yabancı farklı ülke paralarını toplayarak para koleksiyonu yapabilirsiniz. Metal ve kağıt her türlü paranın koleksiyonunu yapabilirsiniz. Tedavül, FAO, hatıra, mint set, proof set, erörlü para gibi para çeşitleri arasından toplama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Madalya ve madalyon koleksiyonculuğu da bir nebze para koleksiyonculuğu ile benzerlik göstermektedir.

  Bu bilinen koleksiyonculukların yanı sıra kartpostal, hisse senedi- tahvil, yağlı boya,resim, kitap, müzik, kaset diski, dergi gazete, davetiye, antika eşya gibi koleksiyon çeşitleri de vardır.
   
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Koleksiyon ile ilgili bu konu gibi aydinlatici, bilgi verici konu icin özellikle tesekkur ediyorum, inaniyorumki bircok insanin isine yariyacaktir.

  Saygilarimla ,
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş