1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Kolay Yüzme Nasıl Öğrenilir

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında cansu.yilmaz tarafından paylaşıldı.

 1. c

  cansu.yilmaz Yeni Üye

  Nasıl Yüzme Öğrenilir
  Yüzme Nasıl Öğrenilir
  Kolay Yüzme Öğrenme

  Yüzme öğrenmenin püf noktalarının başında doğru şekilde nefes alıp vermek geliyor. Bu nedenle derslerde ilk önce nefes alma-verme çalışması yapılır. Ağızdan nefes alıp, suyun altında burundan nefes vermeyi öğrendiğimiz vakit yüzme konusunda en büyük mesafeyi almış oluyoruz.

  Yüzmede nefes alma verme tekniği yüzerken başımız suyun altında iken, nefesimizi tamamen verinceye kadar yüzmeye devam edebiliriz. Böylece akciğerlerimizdeki karbondioksitli havayı dışarı atmış oluyoruz. Nefesimiz bittiğinde kafamızı suyun dışına çıkararak çok kısa sürede nefes almamız gerekiyor. Eğer nefesimizi su altında vermemiş isek, başımız su yüzüne çıktığında hem nefes vermek hem de nefes almak zorunda kalırız ki bu durumda etkin bir nefes alamayacağımızdan kısa sürede yorgunluk baş gösterecektir. Ayrıca yatay yüzme pozisyonunda, kafamızı suya soktuğumuzda ayaklarımızın su üstüne çıktığını, başımızı dışarı çıkardığımızda ise ayaklarımızın batmaya başladığını fark etmişsinizdir. Bu nedenle kafamızı su altında tutarak rahat şekilde yüzmeye gayret etmekte yarar vardır.

  Yüzme kursunda nefes alma verme çalışması esnasında ayak çırpma hareketleri çalışması yapılmakta. Ayaklarla ilgili olarak verilen temel bilgi, ayakların dizler bükülmeden tıpkı bir yüzgeç gibi hareket ettirilmesi yönünde olacaktır. Ayrıca ayaklarının birbirinden fazla uzaklaşmaması gerekiyor. Ancak serbest stil yüzmede kol hareketlerinin ayaklara göre çok daha fazla itme gücü verdiğini de belirtmekte yarar var.
  Yüzme derslerinde vücudun suya paralel tutulması, başın su altında muhafazası ve sadece nefes alma amaçlı dışarı çıkarılması konuları sıklıkla vurgulanarak verimli bir yüzmenin nasıl olması gerektiği pek çok pratik ile öğretilir.

  Yüzme öğrenimi sırasında nefes alıp verme ve bacak kaslarını güçlendirme çalışmasından sonra köpükten imal edilen yüzme tahtaları veya köpükleri ile antremanlar yapılır. Başlangıçta iki kol ile tutulan bu tahtalar bacak kaslarının çalıştırılması çalışmalarında yararlı olmaktadır. Daha sonra yüzme tahtasının tek el ile tutulması ve nihayet yüzme tahtasız idmanlar yürütülür. Tabii ki farklı yüzme kurslarında farklı yüzme öğrenme teknikleri uygulanabilir ancak temelde aynı pratikler yapılır.

  alıntı
   
 2. M

  Muhibbi Yeni Üye

  valla boğulma tehlikesini en çok anlatan çabuk öğrenyor
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Yüzme alışkanlığı çocuk yaşta verilmeli, yüzmek hayatı bir olaydır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş