kocaeli de gezilecek yerler

B

betaliza bana

Yeni Üye
Kocaeli de gezilecek yerler neresi? tur ihtiyacı olmadan yardımlarınızı bekliyoruz. Bende gezince deneyimlerimi aktarmak isterim.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Murat

Murat

Yönetici
İzmit Saat Kulesini gezebilirsiniz.

Kocaeli’nin simgelerinden biri olan İzmit Saat Kulesi, Kemalpaşa Mahallesi’ndedir. Saat Kulesi II. Abdülhamit tarafından tahta çıkışının 25. Yıl dönümü nedeniyle yaptırılmıştır. Kapasının üzerinde kitabe bulunan saat kulesi 4 katlıdır, 1. Katında bir balkon vardır. Saat kulesinin etrafı parktır. Ve buradan güzel deniz manzarası da seyredebilirsiniz.

Sapanca Gölü iyi bir tercih olabilir

Kocaeli’nin en turistik yerlerinden biridir. Göl ve etrafında hem konaklama tesisleri hem de yeme içme mekanları bulunur. Burada yöre mimarisine özgü Sapanca evlerini ve tarihi Rüştem Paşa Camisi’ni gezebilirsiniz. Gölün çevresinde yürüyüş parkurları, su sporları merkezi de vardır. Örneğin deniz bisikleti kiralayarak gölde gezintiye çıkabilirsiniz.

Hereke

Kocaeli’nin tarihi şirin mi şirin bir ilçesidir. Özellikle el dokuması halılarıyla ünlü bu ilçede tarihe yolculuk yapmak mümkündür. Ünlü ipek halılarını almak için gelen misafirleri ağırlamak adına yaptırılan Hereke Köşkü, mutlaka ziyaret edilmelidir. Bu köşk ünlü mimar Salkis Balyan tarafından yaptırılmıştır.

Kartepe

Kocaeli’nin kayak merkezidir. Ancak sadece kışın değil yazın da tercih edilen yerlerden biridir. Kartepe’ye giden yol üzerindeki Maşukiye bulunur. Burada yeşillikler içerisinde içinden küçük dereler akan yeme içme mekanları bulunur. Kiremitte alabalığı meşhurdur.

Osman Hamdi Bey Müzesi

Ünlü Türk ressamı Osman Hamdi’nin Eskihisar’daki yazlık köşkü bugün müze haline getirilmiştir. Kaplumbağa Terbiyecisi resmiyle ünlü Osman Hamdi Bey’in bu tarihi evinde resimlerinin kopyaları sergilenmektedir. Evin müştemilatında ise resim kursları veriliyor. Buraya gitmişken Eskihisar ve Darıca’yı gezebilirsiniz.

Darıca Boğaziçi Hayvanat Bahçesi

Türkiye’nin en önemli hayvanat bahçelerinden biridir. Başlangıçta kuş cenneti olarak kurulan bu yer, daha sonra çeşitli hayvanların eklenmesiyle Hayvanat Bahçesi’ne dönüşmüştür. Çocuklar için çok keyifli bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Kerpe

Kerpe, Kocaeli’nin sahil yörelerinden biridir. Karadeniz kıyısında dalgaların eritmesiyle çok değişik bir kaya oluşumuna sahip olan Kerpe’nin etrafı ormanlarla çevrilidir. Burada birkaç tesis bulunur. Ayrıca çok yakınındaki Kefken ve Cebeci de başka yazlık semtleridir.
 
Üst